Ciekawostki o Facebooku - jak dostać pracę w ekipie Zuckerberga?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 10:00
Dlaczego Facebook ma kolor niebieski? Co zrobią właściciele tego serwisu, jeśli przeprowadzimy na niego udany atak hakerski i ile można zarobić, wykrywając w nim błędy? Okazuje się, że odpowiedzi na pytania, które zadają sobie internauci na całym świecie, są banalnie proste.
Audio
  • Jak zarabiać na Facebooku, jak dostać pracę przy tworzeniu tego serwisu społecznościowego i co wspólnego z Facebookiem ma Al. Pacino? - materiał Mateusza Kulika (Czwórka/Czwarty wymiar)
Założyciel i szef Facebooka Mark Zuckerberg
Założyciel i szef Facebooka Mark ZuckerbergFoto: Wikimedia Commons/ Robert Scoble

Facebook jest z nami od ponad 10 lat i ludzie na całym świecie korzystają z niego prawie codziennie. Niewielu jednak wie, dlaczego głównym kolorem tego serwisu wybrano niebieski. Choć można podejrzewać, że wpływ na taką szatę graficzną miały żmudne, długotrwałe badania fokusowe, prowadzone przez ekspertów z całego świata, wcale tak nie jest. Wytłumaczenie jest dużo bardziej banalne. Po prostu Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, jest daltonistą i nie postrzega kolorów tak, jak inni ludzie. - Niebieski widzi bardzo wyraźnie, więc po prostu chciał się dobrze czuć, pracując nad swoim projektem - dodaje Joanna Sosnowska z serwisu technologie.gazeta.pl.

Zobacz: Tak działa tajne labolatorium Google [wideo]

Inną ciekawostką jest fakt, że - jak wyliczono - serwis narażony jest każdego dnia na średnio sześćset tysięcy ataków hakerskich. - I nie chodzi tylko o próby dostania się do systemu, ale także ataki na zwykłych użytkowników, m.in. złośliwe aplikacje, wykradające dane, bądź zmieniające hasła dostępu - mówi Maciej Gajewski z Chip.pl. Na szczęście Facebook jest bardzo dobrze chroniony i złamanie zabezpieczeń, która zastosowali jego twórcy, stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego ci, którym się to uda, mają najprawdopodobniej zapewniony etat w korporacji marka Zuckerberga, głównie po to, by zajmować się bezpieczeństwem serwisu.

Zobacz: Jak gry komputerowe zawojowały świat [wideo]

- Jedną z takich osób był Amerykanin Chris Putnam, który w 2005 roku zmienił wygląd Facebooka na szatę graficzną Myspace’a - opowiada Gajewski. - Załoga FB miała problemy, by rozprawić się z intruzem i wszystko odkręcić. Po tym wydarzeniu hakerowi zaproponowano pracę.

Dlaczego pierwszą twarzą Facebooka był Al. Pacino i czemu facebook zaczął przynosić dochody dopiero po 5 latach? - zapraszamy do wysłuchania nagrania całego materiału reporterskiego Mateusza Kulika z audycji "Czwarty wymiar".

(kd/mc)

Czytaj także

Facebook i Twitter skuteczniejsze niż telewizja

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 18:50
Moda na krótkie, bezustannie aktualizowane wiadomości przyszła do nas zza oceanu, zyskując sobie rzesze zwolenników. Naukowcy dowiedli, że dzięki szybkiej wymianie informacji na portalach społecznościowych wiemy więcej o otaczającym nas świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przejęcia firm - tak działa rynek nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 18:45
"Zasada kuli śniegowej" to nowy trend na technologicznym rynku. - Jeszcze rok temu na topie było kupowanie patentów i wykorzystywanie ich przeciwko innym firmom - mówi Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacy jesteśmy? To widać w internetowych postach

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 15:11
Czytając wpisy internautów pod artykułami, teledyskami czy zdjęciami gwiazd, można się uśmiechnąć, zażenować albo mocno zdenerwować. Okazuje się, że w tych komentarzach odnaleźć można znakomity portret własny naszych rodaków.
rozwiń zwiń