Chmury nie całkiem bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 10:00
Ostatnie wydarzenia ze świata nowych technologii pokazały, że trzymanie danych w tzw. chmurze nie jest do końca bezpieczne. Celebrytki, których nagie zdjęcia zostały ukradzione z wirtualnego dysku, mają niemały problem.
Audio
  • Marcin Kubicki z magazynu T3 opowiada o bezpieczeństwie naszych danych w chmurze (Czwórka/Czwarty wymiar)
Chmury nie całkiem bezpieczne
Foto: Glow Images/East News
Ostatnio kilku aktorkom wykradziono ich nagie zdjęcia, które następnie zostały one opublikowane w internecie. Świat nowych technologii obiegło wiele sprzecznych informacji na temat tego zdarzenia. Podejrzewano, że kradzieży dokonano przez chmurę firmy Apple, czyli iCloud. - Ta teoria jednak upadła, bo nie każda z poszkodowanych celebrytek korzystała z tej chmury - wyjaśnia Marcin Kubicki z magazyny T3. - Mimo to trzeba zawsze pamiętać, że w internecie nic nie znika. Apple ratuje swój wizerunek poprzez liczne konferencje i oświadczenia, jednak, co ważne, sytuacja zwraca uwagę na bezpieczeństwo naszych danych w sieci. - Co jakiś czas jakieś dane wyciekają. Dochodzą do nas informacje o całych zbiorach użytkowników danej gry, aplikacji. Jednak w przypadku celebrytek mamy do czynienia z poszukiwaniem konkretnych osób, a nie szukaniem dziury w systemie - wyjaśnia Kubicki. -Ta sytuacja nie może być interpretowana jako atak na iClouda, tylko na konkretne osoby. Wielu z nas korzysta z chmur. Używamy Dropboxa czy wspomnianego iClouda. Gość "Czwartego wymiaru" ostrzega, by korzystać z tego rozsądnie. - Powinniśmy się bać, jeśli trzymamy w chmurze treści, które gdyby wyciekły, nie przysporzyłyby nam chwały i sławy - wyjaśnia. - Wielu z nas nie czyta różnego rodzaju informacji, które pojawiają się na ekranie naszego smartfona. Traktujemy te komunikaty jak napisy małym druczkiem na umowie z bankiem. A to skutkuje tym, że nie wiemy, co udostępniamy, komu i w jakim zakresie. Czytaj także: Tablety, netbooki i inne szkolne gadżety Okazuje się, że nie można powiedzieć, że w przypadku chmur występuje jakiś problem z zabezpieczeniami. To my, jako użytkownicy tych dysków, nie wykorzystujemy danych nam procedur bezpieczeństwa. Wydaje nam się, że hasło wszystko załatwi. Jak więc zabezpieczać swoja chmurę?, jak pilnować swoich danych? - dowiesz się tego, słuchając załączonej rozmowy Kamila Jasieńskiego z Marcinem Kubickim z magazynu T3 z audycji "Czwarty wymiar". (pj/jp)

Czytaj także

Głośnik wibracyjny - gadżet dla melomanów

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 19:00
Świetnym gadżetem, który może przydać się podczas pikniku jest mały i poręczny głośniczek. Nie jest to zwykły przetwornik, gdyż nie posiada tradycyjnej membrany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marketing - klucz do sprzedaży smartfonów

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 08:10
Korzystając z abonamentu telefonicznego, w różnych sieciach komórkowych, co dwa lata jesteśmy przekonywani, że potrzebujemy nowego telefonu. Jednak czy nowy smartfon jest rzeczywiście o niebo lepszy od naszego starszego modelu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monitoring nie gwarantuje bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 13:00
W całej Polsce jest zainstalowana niezliczona ilość kamer monitorujących poczynania mieszkańców. Okazuje się jednak, że urządzenia nie śledzą każdego naszego ruchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkurzacz - ssący problem

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 09:00
Po żarówkach urzędnicy z Brukseli robią porządek z odkurzaczami i zakazują produkcji tego typu sprzętów o mocy większej niż 1600 W. Czym zatem kierować się przy zakupie urządzenia do sprzątania?
rozwiń zwiń