Mobilny system antykryzysowy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 12:49
– Proteus to akronim całego przedsięwzięcia. Budujemy i projektujemy zintegrowany system wspierający działania antyterrorystyczne i antykryzysowe – wyjaśnia Paweł Wojtkiewicz, koordynator projektu Proteus.
Audio

Czym jest Proteus? To System Mobilnego Zarządzania Kryzysowego. Tam, gdzie nie będzie mógł działać człowiek i będzie liczyła się każda sekunda, do akcji będzie "wkraczał" Proteus.

– Chcemy, żeby użytkownicy, czyli głównie policja, straż pożarna i wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli, pod koniec 2013 roku dostały demonstrator systemu, który będą mogli przetestować gdzieś w symulowanej akcji – wyjaśnia Paweł Wojtkiewicz.

System ma nie tylko usprawnić pracę, ale też zwiększyć bezpieczeństwo funkcjonariuszy i obywateli. W jego skład wchodzi m.in. Mobilne Centrum Dowodzenia…

– To taki bardzo duży samochód, w którym mogą zasiąść osoby, które dowodzą daną akcją – mówi gość "Czwartego Wymiaru".

Ale system, to również mobilne roboty do zadań specjalnych i bezzałogowy samolot.  Warto dodać, że Proteusem są już zainteresowane osoby z innych krajów.

Więcej o tym wyjątkowym projekcie dowiecie się słuchając fragmentu audycji "Czwarty Wymiar". Dźwięk znajdziecie w ramce z prawej strony.

KaW

Zobacz więcej na temat: kawa kryzys Piknik Naukowy
Czytaj także

Niewielki samolot, ale możliwości ogromne

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 11:56
– Bezzałogowa maszyna, nad budową której pracuje obecnie Instytut Lotnictwa, może być przydatna zarówno w działaniach cywilnych, jak i wojskowych – podkreśla koordynator projektu dr Bohdan Naumienko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbliża się 15. Piknik Naukowy. Zobacz, poczuj, poeksperymentuj!

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 13:44
Tegoroczny Piknik Naukowy zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Jeden ze swoich nowatorskich pojazdów pokażą studenci Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzęsienia ziemi w Warszawie!

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 20:44
Prawdopodobnie będzie to kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset wstrząsów, ale uwaga: będą odczuwalne wyłącznie dla osób znajdujących się w epicentrum. Drgania ziemi pojawią się 28 maja… podczas Pikniku Naukowego.
rozwiń zwiń