Telefony z dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 08:55
W cyklu "Odkrycia i Wynalazki" sprawdzamy, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które dziś możemy nazwać "dziadkami" dzisiejszych nowoczesnych technologii.
Telefony z dawnych lat
Foto: Glow Images/East News

Dziś telefony można zabrać ze sobą wszędzie, ale jeszcze 40 lat temu, byliśmy przywiązani do kabli. Historia telefonu zaczyna się oczywiście znacznie wcześniej. Pierwsze urządzenia powstały już tysiące lat temu.

W "Czwartym wymiarze" sprawdzimy, jak na przestrzeni lat rozwijał się telefon.

- Pierwszym urządzeniem, które w pewny sposób przypominało telefon, był telefon sznurkowy, który znano już w dawnych Chinach - mówi  Andrzej Bilecki z Muzeum Techniki. - Były to dwa kubki, połączone ze sobą nitką, które umożliwiały rozmowę na odległość pomiędzy dwoma osobami.

W "Czwartym wymiarze" dowiemy się też, kto był autorem słów "Panie Watson, proszę tu przyjść" wypowiedzianych podczas pierwszej rozmowy telefonicznej, a także dlaczego powstały budki telefoniczne.

Więcej o historii telefonu, w piątek, 11 października, w "Czwartym wymiarze" po godzinie 16.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Na ratunek wakacyjnym zdjęciom

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 16:51
Zdjęcia to dla wielu najlepsze wakacyjne pamiątki. Zdarza się, że nie wychodzą tak, jak to zaplanowaliśmy. Nic straconego - można je jeszcze poprawić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koszerny smartfon dla ultraortodoksyjnych Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 09:13
Na izraelski rynek wchodzi koszerny smartfon. Izraelczycy, po Brytyjczykach, posiadają najwięcej smartfonów na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie leży granica między rzeczywistością realną i wirtualną?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 17:50
Codziennie pada kolejny rekord sprzedaży. Grę, w której każdy z nas może wcielić się w bezwzględnego bandytę, kupiło trzynaście milionów ludzi. W Polsce aż sześćdziesiąt tysięcy. To fani. A przeciwnicy tego typu gier, przekonują, że zabawa w zło, może nas uczynić złymi.
rozwiń zwiń