Rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego. "Jego pieśni wciąż są aktualne"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 13:20
10 kwietnia mija 10. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego. Legendarnego barda "Solidarności" wspominał jego przyjaciel, redaktor naczelny portalu PolskieRadio.pl Andrzej Mietkowski.
Audio
  • Rozmowa z Andrzejem Mietkowskim o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego (Czwórka/Stacja Kultura)
Jacek Kaczmarski
Jacek KaczmarskiFoto: PAP/ Ireneusz Sobieszczuk

/

- Spotkaliśmy się w 1978-1979 roku. Studiowałem wówczas w Krakowie, a on przyjechał do jednego z sympatyzujących z opozycją mieszkań na koncert dla ludzi zaprzyjaźnionych - wspomina Andrzej Mietkowski. - Pamiętam, że ogromne wrażenie zrobiła na mnie wówczas wykonana przez niego "Obława". Od dziecka byłem miłośnikiem twórczości Władimira Wysockiego, którego "Polowania na wilki" słuchałem wielokrotnie, a przecież inspiracja w przypadku "Obławy" jest oczywista.

Kolejne spotkanie miało miejsce na emigracji. Gdy w Polsce wybuchł stan wojenny zarówno Andrzej Mietkowski, jak i Jacek Kaczmarski przebywali w Paryżu. Kilka lat później pracowali razem w Radiu Wolna Europa.

Posłuchaj: Audycje Jacka Kaczmarskiego w Radiu Wolna Europa <<<

Choć dziś Jacek Kaczmarski wielu kojarzy się głównie z protestsongami i uznawany jest za artystę niepokornego, on sam wolał nazywać się po prostu poetą. - Nie protestował przeciwko określeniu "bard". Byłaby to zresztą walka z wiatrakami, bo on po prostu był bardem - opowiada Andrzej Mietkowski. - Był jednak także wielkim, wielkim poetą, z czego zdajemy sobie sprawę dziś, gdy okazuje się, że jego utwory w większości w ogóle się nie zestarzały, świetnie wytrzymują próbę czasu.

Redaktor
Redaktor naczelny portalu PolskieRadio.pl Andrzej Mietkowski/fot. Wojciech Kusiński/PR

Czy gdyby Jacek Kaczmarski żył dziś, gdy sytuacja polityczna jest mniej jednoznaczna niż w latach 80., również stałby się bardem naszych czasów? - Nie wiem, czy wciąż istnieje taka potrzeba. Wówczas był genialny Jacek Kaczmarski i niewiarygodnie chłonna publiczność, która szukała drugiego, trzeciego, a nawet czwartego znaczenia - tłumaczy Andrzej Mietkowski. - "Mury" interpretowano tak, że Kaczmarski w końcu zaczął uważać tę pieśń za swoje przekleństwo. Ludzie sądzili, że to utwór bojowy, a w rzeczywistości jest on przecież o klęsce.

Z okazji 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis poświęcony polskim bardom - śpiewającym poetom, tworzącym i występującym w opozycji do oficjalnej kultury PRL. Byli to, obok Kaczmarskiego, m.in.: Przemysław Gintrowski, Jan Krzysztof Kelus, Jacek Kleyff, Antonina Krzysztoń, Zbigniew Łapiński, Stanisław Staszewski.
Na stronie serwisu piesniniepokornych.polskieradio.pl znaleźć można m.in. sylwetki twórców, filmy, zdjęcia, pieśni, archiwalne audycje Polskiego Radia oraz Radia Wolna Europa, a także nagrania, zarejestrowane amatorskimi kamerami.
Zobacz także serwis specjalny Sierpień 1980 - Narodziny Solidarności <<<

(kd/kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jego utwory otwierały umysły i serca"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 09:48
- Pieśni Przemysława Gintrowskiego pokazywały, że można i warto myśleć samodzielnie, nie przyjmować wszystkiego na wiarę i walczyć o godność - mówi o zmarłym muzyku dziennikarz Trójki Janusz Deblessem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Przed Gintrowskim w ogóle się nie chrypiało”

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 08:43
- Głosu o takiej charakterystyce w polskiej piosence wcześniej nie było. Nie było chrypienia, póki nie zaczęto naśladować Przemka – wspomina lubelski bard Jan Kondrak. Przemysław Gintrowski zmarł w sobotę, miał 61 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seweryn Blumsztajn: Jacek Kaczmarski był niewolnikiem "Murów"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 23:59
Jak wspomina Seweryn Blumsztajn, na prywatnych spotkaniach, wśród znajomych bard nie chciał śpiewać tej piosenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Mietkowski: Jacek Kaczmarski spalał się tak, jak Wysocki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 14:51
10 kwietnia minęła 10. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego, znakomitego poety, prozaika, kompozytora, autora i wykonawcy piosenek. Barda "Solidarności" wspomina w radiowej Jedynce jego przyjaciel Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń