Piotr Cieplak - dendrolog, który pokochał teatr

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 12:00
- Piotr Cieplak wszędzie tam, gdzie reżyseruje spektakl, sadzi także drzewa - opowiada krytyk teatralny Bartek Miernik. - Sporo tych drzew, wyrastających z doniczek na korytarzach, nazbierało się m.in. przy Teatrze Powszechnym w Warszawie, gdzie wystawiano "Króla Lira" w jego reżyserii.
Audio
  • Dendrologia i Świetliki - niezwykłe pasje Piotra Cieplaka (Czwórka/Stacja Kultura)
Piotr Cieplak, reżyser
Piotr Cieplak, reżyserFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Piotr Cieplak pielęgnował swoje drzewa ze szczególną starannością i czułością. Podobnie zresztą podchodzi do aktorów, którzy występują w sztukach, w jego reżyserii. - Próby do "Albośmy to jacy tacy", czyli adaptacji "Wesela", Piotr zaczynał od puszczenia aktorom utworów zespołu Świetliki - opowiada Miernik. - Wszyscy musieli tego słuchać.

Zdarzało się, żeby "rozruszać zespół" Cieplak zapraszał na próby wybitnego tancerza i choreografa Leszka Bzdyla.

Poza tym, że Cieplak dba o drzewa i aktorów, potrafi także świetnie zadbać o własny interes. A robi to w sposób wyjątkowy. - Wśród aktorów uchodzi za ciekawego reżysera, potrafi bowiem przedstawiać im swoje pomysły tak, by sądzili oni, że sami je wymyślili - opowiada Miernik.

Być może dlatego właśnie wielu tak lubi z nim pracować. - Ludzie mówią: to fantastyczny człowiek, słucha mnie - mówi Miernik.

Więcej o pasjach Piotra Cieplaka w materiale reporterskim Kasi Oklińskiej ze "Stacji Kultura".

(kd/pj)

Czytaj także

Andrzej Grabowski: szkoła teatralna była dla mnie jak nieustające wakacje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 12:30
- Nigdy nie myślałem o zawodzie aktora. Za to bardzo chciałem być studentem szkoły teatralnej - tak wybór kierunku studiów wspomina znany aktor Andrzej Grabowski. I dodaje, że nie chodziło tylko o piękne dziewczyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Woronowicz: Polaków niełatwo rozśmieszyć

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 18:22
- Spektakl "Depresja komika" to czarny humor, ale ludzie wychodzą z teatru uśmiechnięci - mówi aktor Adam Woronowicz, który gra w tej sztuce jedną z głównych ról.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Kossakowski: robię rzeczy, na które mam ochotę

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 12:00
Bycie aktorem to nie jest łatwy zawód. Dlatego Marek Kossakowski realizuje się też na wielu innych płaszczyznach; ostatnio np. otworzył hostel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Boczarska: praca nad rolą jest jak poznanie nowego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 13:40
Nie boi się aktorskich wyzwań i na potrzeby roli chętnie zmienia wizerunek. Przyznaje, że nie sztuką jest być piękną cały czas, sztuką jest przekraczać w sobie granice. W cyklu "Warsztat pracy" przyglądamy się aktorce, Magdalenie Boczarskiej.
rozwiń zwiń