Michał Szlaga - fotograf uczy się całe życie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 13:00
Uznany fotografik i kronikarz stoczni gdańskiej, którego prace pojawiały się w prestiżowych pismach, także modowych postanowił wrócić do szkoły. Z tej okazji zorganizował wystawę, którą prezentuje Gdańska Galeria Miejska.
Audio
  • Wróciłem do szkoły, żeby uporządkować warsztat - rozmowa z fotografikiem Michałem Szlagą (Czwórka?Stacja Kultura)
Prace Michała Szlagi oglądać można w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2
Prace Michała Szlagi oglądać można w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2Foto: mat. promocyjne

Michał Szlaga pierwsze zdjęcia wykonywał w Domu Kultury w Kartuzach. Już wtedy interesowała do dokumentacja zmian zachodzących w codzienności. Mimo młodego wieku nie bał się też fotografować upływającego czasu.

Czytaj także: Moda jako sztuka - portret Alexandra McQueena >>>

Po przeprowadzce do Gdańska życie artystyczne i prywatne całkowicie związał ze stocznią – tam pracuje i mieszka, tam również, konsekwentnie dzień po dniu, obserwuje i powolne i gwałtowne zmiany, które dla niektórych stały się już tylko zastanym faktem.

Michał
Michał Szlaga "Natura"

Ostatnio artysta postanowił wrócić na studia w gdańskiej ASP. Jak sam twierdzi, zrobił to, bo w życiu przyszła pora na zmiany.

- W 2003 roku ukończyłem fotografię, ale na kierunku licencjackim. Bez możliwości kontynuacji. Zamiast mysleć o dalszej edukacji, która wiązałaby się z wyjazdem, na przykład do Łodzi, zająłem się pracą. Zwłaszcza, że miałem co robić. Współpracowałem z "Newsweekiem", "Przekrojem", publikowałem sesje w prasie kobiecej - wspomina Szlaga. - Kiedy jednak pojawił się pomysł, żebym wrócił na studia w roli wykładowcy, okazało się, że najpierw muszę mieć tytuł magistra. Dlatego postanowiłem podjąć to wyzwanie.

Wraz z decyzją o powrocie na ASP pojawił się pomysł zorganizowania wystawy. - Kuratorka Patrycja Ryłko zaproponowała, że skoro znów jestem studentem, mógłbym coś spontanicznie wystawić - śmieje się gość "Stacj Kultura". - To, czym zajmowałem się w ciągu roku akademickiego, przez trzy dni będzie można oglądać w Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Z Michałem Szlagą rozmawiali Kasia Dydo i Kuba Kukla. Posłuchaj nagrania z audycji.

(kul)

Czytaj także

Marlon Brando - trudny, nieokrzesany, zjawiskowy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 10:00
Rzadko kiedy zdarzają się gwiazdy z takimi sukcesami, o których równocześnie możemy powiedzieć, że nie w pełni spełnili się w swojej karierze. - Marlon Brando sięgał szczytów, ale na własne życzenie regularnie z nich spadał. Osiągnął bardzo dużo, ale mógł jeszcze więcej - powiedział w Czwórce krytyk filmowy Bartosz Sztaszczyszyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ai Weiwei - najbardziej znany chiński artysta

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 11:00
Warszawiacy będą mieli okazję poznać tego artystę bliżej. Już 13 lipca w Parku Rzeźby zostanie odsłonięty jego projekt "To Be Found".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Kurzak: w aktorstwie trzeba mieć szczęście. I ja je mam

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 17:00
Marta Kurzak grała w Teatrze Polskim, Teatrze 6. Piętro, a teraz można ją zobaczyć w przedstawieniu "Uwaga publiczność" w Och-Teatrze. W Czwórce przyznała, że w karierze zawodowej pomaga jej nie tylko talent, ale przede wszystkim szczęście.
rozwiń zwiń