Przestrzeń opisana dźwiękami

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 16:00
"Dźwięczność. Warsztaty z Zorką Wollny i Anią Szwajgier zakończone krótkim koncertem” to letni projekt organizowany przez Gdańską Galerię Miejską. Spotkania uwieńczy "koncert” opisujący przestrzeń dźwiękami przygotowanymi przez duet artystek wraz z uczestnikami warsztatów.
Audio
  • "Dźwięczność. Warsztaty z Zorką Wollny i Anią Szwajgier zakończone krótkim koncertem” - o wydarzeniu rozmawialiśmy z kuratorką, Aleksandrą Tatarczuk (Czwórka/Stacja Kultura)
Panoramiczne zdjęcie Głównego Miasta w Gdańsku u nabrzeża Motławy
Panoramiczne zdjęcie Głównego Miasta w Gdańsku u nabrzeża MotławyFoto: Pjama/Wikipedia/CC

- Ania Szwajgier i Zorka Wollny już od kilku lat pracują przy tego typu projektach. Wchodzą w przestrzeń i próbują opisać ją dźwiękami - wyjaśnia kuratorka, Aleksandra Tatarczuk z Gdańskiej Galerii Miejskiej. - W ten sposób artystki "obudowały” halę B90 na terenie Gdańskiej Stoczni, gdzie stworzyły "piosenkę przy pracy". Razem ze stoczniowcami szukały dźwięków, które były odgłosami pracy, jak i odpoczynku. Było słychać gwizdanie i głośne sprzęty mechaniczne

Według gościa Czwórki, aby wziąć udział w warsztatach nie trzeba mieć zdolności muzycznych, a jedynie trochę chęci do zabawy. Warunkiem przystąpienia do spotkań jest ukończenie 16-go roku życia. Uczestnicy będą bawić się swoim ciałem, przestrzenią, ale przede wszystkim dowiedzą się, jakie dźwięki można wydobyć z Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Czytaj także: Odkryć Gdańsk śladami Grassa<<<

- Pierwszy dzień warsztatów posłuży nam do poznania się. Jest to dosyć intymna formuła pracy, więc na początku postaramy się przede wszystkim nawiązać więzi - tłumaczy kuratorka i dodaje: - Zakładamy, że uczestnicy nie będą się znać i będziemy próbowali zbudować małe, kilkudniowe plemię.

Warsztaty będą trwać pomiędzy 20-24 sierpnia, zaś 25 sierpnia o godzinie 19:30 odbędzie się happening artystek. Razem z uczestnikami przygotują konkretny wariant dźwięków opisujący Gdańską Galerię Miejską i wspólnie zaprezentują "koncert" przed publicznością.

Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "Stacja Kultura".

bc/kul

Czytaj także

Teatralna feta w Gdańsku (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 10:09
Rusza jubileuszowy festiwal teatrów plenerowych i ulicznych – FETA 2011. Gościem Czwórki jest Elwira Twardowska, dyrektor festiwalu i Tamara Karbowa z teatru Wędrujące Lalki Pana Pezo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Szlaga - fotograf uczy się całe życie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 13:00
Uznany fotografik i kronikarz stoczni gdańskiej, którego prace pojawiały się w prestiżowych pismach, także modowych postanowił wrócić do szkoły. Z tej okazji zorganizował wystawę, którą prezentuje Gdańska Galeria Miejska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaj historię teatralnym szlakiem

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 15:00
Dzięki Europejskiemu Szlakowi Teatrów Historycznych mamy możliwość odwiedzić ważne teatry na jedenastu zróżnicowanych trasach od Morza Czarnego, aż po kraje nordyckie.
rozwiń zwiń