Realizacja dźwięku do "Miasto 44" była żmudna i skomplikowana

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 16:00
Przeciętny słuchacz nie zdaje sobie sprawy z tego, ile dźwięków słychać w filmie. Tymczasem każdy z nich osobno trzeba przecież nagrać, edytować, a potem wmontować w całość. O tym, ile trwała praca nad ścieżką dźwiękową filmu "Miasto 44", opowiadał realizator Bartosz Putkiewicz.
Audio
  • Jak wyglądała produkcja ścieżki dźwiękowej do filmu "Miasto 44". Rozmowa z Bartoszem Putkiewiczem (Czworka/Stacja Kultura)
W filmie Miasto 44 główne role kobiece grają Zofia Wichłacz i Anna Próchniak
W filmie "Miasto 44" główne role kobiece grają Zofia Wichłacz i Anna PróchniakFoto: mat. prasowe/Kino Świat

- Ludzie oczywiście słyszą mnogość dźwięków w filmowym nagraniu, ale odbierają je jako całość. Jeśli dźwięk, który słyszymy, pomaga przeżywać film, wejść w niego, to znaczy, że jest on dobrze zrobiony. W przeciwnym razie, jeśli widzowie wyłapują szczegóły, błędy w montażu, oznacza to, że coś poszło nie tak - mówi Bartosz Putkiewicz ze studia Cafe Ole, który pracował przy udźwiękowieniu filmu "Miasto 44".

Gość "Stacji Kultura" przyznaje, że sam nawet nie do końca wie, z ilu różnych nagrań składa się ścieżka dźwiękowa do tego filmu. - Być może kiedyś, na emeryturze, otworzę tę sesję i to policzę, ale taki proces zajmie mi kilka tygodni - żartuje Putkiewicz.

Czytaj także Zofia Wichłacz: "Miasto 44" zmieniło moje życie <<<

Tymczasem w sieci już pojawiły się na ten temat spekulacje. Pewne jest, że twórcy filmu przy pracy nad montażem dźwięku spędzili ok. 3 tys. godzin. - Produkcja "Miasta 44" była trudna i skomplikowana, bo jest tam wiele scen zbiorowych - mówi ekspert. - Problem wynikał z tego, że wszystkich trzeba było nagrać jeszcze na planie filmowym po to, by głosy aktorów brzmiały naturalnie. Do zarejestrowania scen, w których rozmawiają dwie osoby, wystarczą trzy mikrofony. W scenach grupowych, w których ludzie dodatkowo się poruszają, a ujęcia są długie, potrzeba ich o wiele więcej.

Czytaj także: Jan Komasa nie boi się kontrowersji <<<

Jak wyglądała praca nad ścieżką dźwiękową do filmu "Miasto 44"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Bartoszem Putkiewiczem.

(kd, ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM KULTURA
Czytaj także

Mikołaj Bugajak: przeżywam okres fascynacji muzyką filmową

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 16:00
Lada dzień do kin trafi "Karuzela", nowy film Roberta Wichrowskiego. Autorem ścieżki dźwiękowej jest Mikołaj Bugajak, którego fani muzyki znają pod pseudonimem Noon. To pierwszy soundtrack w jego karierze, ale muzyk nie wyklucza, że będzie ich więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Popławska: w czasach wojny kochało się inaczej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 19:20
Wulkan energii, talent, który zostaje w pamięci widzów na długo - Aleksandra Popławska, aktorka i reżyserka, zagościła w Czwórce. Opowiadała m.in. o pracy na planie filmu "I była miłość w getcie" w reżyserii Joanny Dylewskiej i Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liliana Nieśpiał - Polka, która podbiła serce Almodovara

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 19:13
Liliana Nieśpiał, bliska współpracownica reżysera Pedro Almodovara, potrafi być prawdziwą mistrzynią drugiego planu. O historii życia tej niezwykłej kobiety opowiemy w niedzielnej "Kontrkulturze".
rozwiń zwiń