"Plemię" powraca do korzeni kina

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 15:20
Żeby zrozumieć "Plemię" nie potrzeba ani napisów, ani tłumacza. Pełnometrażowy debiut Myroslava Slaboshpytskiyego to historia opowiedziana obrazem i językiem migowym. Film znalazł się w programie Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Audio
  • "Plemię" to film wyjątkowy. Sprawdź jak zareagowali na niego uczestnicy pokazu (Czwórka/Stacja Kultura)
Myroslav Slaboshpytskiy akcję swojego fabularnego debiutu Plemię umieścił w szkole dla głuchoniemych
Myroslav Slaboshpytskiy akcję swojego fabularnego debiutu "Plemię" umieścił w szkole dla głuchoniemychFoto: mat. prasowe

Ukraiński reżyser i scenarzysta urodził się w Kijowie, ukończył Narodowy Uniwersytet Sztuk Dramatycznych, a szerszej publiczności dał się poznać jako utalentowany twórca krótkich metraży.  Jego filmy "Diagnosis" i "Deafness" były nominowane do nagrody Złotego Niedźwiedzia na Berlinale, w ubiegłym roku Slaboshpytskiy zdobył nagrodę Srebrnego Lamparta na festiwalu w Locarno za "Nuclear Waste".

Czytaj także: "Jeziorak" już w krótce na ekranach naszych kin >>>

Bohaterem jego debiutanckiej fabuły jest Sergey, który zaczyna naukę w szkole dla głuchoniemych. Na własnej skórze doświadcza brutalnych zasad, jakie rządzą w nowym miejscu. - Chciałem zrobić niemy film, taki jak z początków kinematografii - tłumaczy Myroslav Slaboshpytskiy. - Język migowy wydał mi się najlepszym rozwiązaniem. Mam nadzieję, że taki sposób narracji poruszy widzów.

"Plemię" miało premierę na festiwalu w Cannes, w sekcji "Semaine de la critique", gdzie otrzymało trzy nagrody, w tym Nagrodę Główną.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak reagowali uczestnicy projekcji na Warszawskim Festiwalu Filmowym posłuchaj nagrania ze "Stacji Kultura".

(kul/kd)

Czytaj także

Wojciech Smarzowski rozpoczął pracę nad "Wołyniem"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 13:30
W lubelskim skansenie rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. Na premierę poczekamy zapewne do wiosny 2016 roku, ale już dziś w ciemno można obstawiać, że będzie to ogromne wydarzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kot jak De Niro i Brando - wtopił się w postać profesora Religi

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 11:00
- Kiedy powiedziałem znajomym, że zagram Religę, w ich oczach zobaczyłem komunikat "to już jest przegięcie, stary" - wspomina Tomasz Kot. - Trudno jest wcielać się w postać kogoś, kto funkcjonuje w świadomości większości Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film "Mama" Xaviera Dolana wchodzi do kin

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 14:20
W piątek 17 październik do polskich kin trafi film "Mama" Xaviera Dolana. Kanadyjska produkcja została bardzo dobrze przyjęta przez międzynarodowych krytyków, zdobywając m.in. nagrodę na festiwalu w Cannes.
rozwiń zwiń