Filharmonia Szczecińska. Historia białej piękności

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 13:50
W dzień przypomina lodowy pałac, nocą - lampion. O tym, jak powstawał najsłynniejszy budynek Europy roku 2015, opowiada album "4dimensionHarmony".
Audio
  • Dyrektorka Filharmonii Szczecińskiej Dorota Serwa oraz fotograf Radosław Kurzaj o albumie „4dimensionHarmony” (Czwórka/Stacja Kultura)
Autorzy projektu architektonicznego, Fabrizo Barozzi i Alberto Veiga, postawili na nowoczesność. Ich inspiracją były organy, a budynek jest odzwierciedleniem muzycznej harmonii
Autorzy projektu architektonicznego, Fabrizo Barozzi i Alberto Veiga, postawili na nowoczesność. Ich inspiracją były organy, a budynek jest odzwierciedleniem muzycznej harmoniiFoto: PAP/Marcin Bielecki

Filharmonia Szczecińska została doceniona w wielu konkursach i - jak przekonują twórcy albumu - stała się architektoniczną ikoną Europy i jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem z Polski. - To na tyle inteligentnie zaprojektowany budynek, że zupełnie inaczej wygląda w szczecińskiej mgle, w takim mrocznym klimacie, a inaczej - w pełnym słońcu - mówi fotograf Radosław Kurzaj, autor zdjęć do publikacji.

Dyrektorka filharmonii Dorota Serwa przyznaje z kolei, że we wnętrzach duże wrażenie robią schody: - Najbardziej romantyczne to te kręcone, prowadzące do sali kameralnej, z drugiej strony są te wielkie, schody hiszpańskie, to moje ulubione miejsce, ponieważ co piątek, gdy mamy symfoniczne koncerty, staję tam, by przywitać się z melomanami.

Z audycji dowiecie się, dlaczego pracownicy filharmonii często się gubią i dlaczego w odnalezieniu się w labiryncie białych korytarzy bardziej pomaga słuch, niż wzrok.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Dorota Serwa (dyrektorka Filharmonii Szczecińskiej) oraz Radosław Kurzaj (fotograf)

Data emisji: 22.02.2016

Godzina emisji: 10.00

mg/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Architektura - wybierz najlepszy obiekt 2015 roku

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 15:15
Trwa ósma edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, a do 24 stycznia można zgłaszać propozycje najciekawszych obiektów 2015 roku w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpiękniejszy budynek Europy stoi w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 13:08
- Dobry budynek to nie tylko taki, który jest piękny, ale też trwały i użyteczny - mówi Radosław Gajda. - Taka właśnie jest Filharmonia w Szczecinie.
rozwiń zwiń