Nieprzejednany i przyjazny Iran w podróży Supergana

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 12:56
Łukasz Supergan zdecydował się na pierwsze w historii piesze przejście irańskiego łańcucha gór Zagros. Gdy ukończył wędrówkę czuł jedynie ulgę.
Audio
  • Łukasz Supergan opowiada o swojej książce i podróży przez góry Iranu (Stacja Kultura/Czwórka)
Autor opisał i utrwalił na fotografiach spotkania z ostatnimi żyjącymi tam koczowniczymi ludami: Lurów, Bachtiarów i Kaszkajów, oraz gościnnymi Azerami i Kurdami.
Autor opisał i utrwalił na fotografiach spotkania z ostatnimi żyjącymi tam koczowniczymi ludami: Lurów, Bachtiarów i Kaszkajów, oraz gościnnymi Azerami i Kurdami.Foto: mat.pras.

- Gdy doszedłem do końca Iranu i nie czułem nic specjalnego, była ulga, nie było euforii - opowiada w rozmowie z Iwoną Wyciechowską.

Podczas samotnej wędrówki miał dużo czasu na przemyślenia. Zastanawiał się czy w książce "Pieszo do irańskich nomadów" powinien serwować czytelnikowi to, co działo się w jego głowie. - W efekcie napisałem również historię tej podróży od środka - mówi autor. - Opowiedziałem o godzinach sam na sam, o tym, z czym musi mierzyć się człowiek, co podróże dają, a co zabierają.

W Czwórce Łukasz Supergan zdradza również swe wyobrażenia na temat wędrówki i to, jak zweryfikowała je rzeczywistość. Mówi o fascynującej Persji, o ludziach, którzy nie okazali się nomadami, o pustyni, która w rzeczywistości jest pełna wiosek i miasteczek, a także o aresztowaniu i 24 godzinach na irańskim posterunku.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Materiał: Iwona Wyciechowska

Gość: Łukasz Supergan

Data emisji: 03.08.2016

Godzina emisji: 10.30

pj/kd

Czytaj także

Justyna Sobolewska: awantury o literaturę są bardzo przyjemne

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 09:16
- Książka ma wielką konkurencję: internet, gry, seriale - mówi Justyna Sobolewska, krytyczka literacka. - Niektórzy też nie przyznają się, że czytają, bo w pewnych kręgach czytanie nie jest prestiżowe - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pirania na kolację". Książka do podróży?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 15:14
Magda Bogusz wraz z mężem Tomkiem rzucili wszystko, bo wyruszyć w podróż życia, która trwała 1405 dni. Byli na 4 kontynentach, w 27 krajach.
rozwiń zwiń