Elektroniczny taper - Władysław Komendarek

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 13:24
Już niebawem będzie można go usłyszeć w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, gdzie, razem z Igorem Gwaderą i Agnieszką Makówką, wykona ścieżkę dźwiękową do kultowego filmu Fritza Langa "Metropolis".
Audio
  • O tworzeniu muzyki do filmu "Metropolis" opowiada Władysław Komendarek (Stacja Kultura/Czwórka)
Władysław Komendarek i Katarzyna Dydo w Czwórce
Władysław Komendarek i Katarzyna Dydo w CzwórceFoto: Czwórka

Projekt "Metropolis" to niezwykłe przedsięwzięcie, które łączy kino, operę, elektronikę i rockowe brzmienie oraz artystów z różnych światów muzycznych, którzy w Studiu im. Witolda Lutosławksiego zagrają na zaproszenie Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Władysław Komendarek Źle się czuję, gdy jestem w trasie przez rok i ciągle gram to samo 

Sam film to dzieło niezwykłe - na zawsze zmienił i ukształtował sposób patrzenia na kino z gatunku science fiction. - Gdy zobaczyłem "Metropolis" po raz pierwszy, stwierdziłem, że aby do niego zagrać muszę zabrać ze sobą całą moją elektrownię muzyczną. On na to zasługuje - mówił w "Stacji Kultura" instrumentalista i kompozytor, legenda muzyki elektronicznej. 

Elektrownia muzyczna Władysława Komendarka to zbiór "nieziemskich" instrumentów elektronicznych - m.in. syntetyzatorów lub samplerów - często specjalnie przez niego adaptowanych. W Czwórce muzyk zdradzał sekrety niektórych z nich, opowiadał o współpracy z innymi artystami projektu "Metropolis", jak tworzy się kompozycje w czasie rzeczywistym i dlaczego taper musi wiedzieć, jak zachowywać synchron.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.    

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Władysław Komendarek (kompozytor i instrumentalista)

Data emisji: 7.12.2016

Godzina emisji: 11.33

jsz/kul


Czytaj także

Bovska jest jak dobra czarna kawa

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 16:14
Jej wydana w marcu tego roku płyta "Kaktus" odnosi ogromny sukces, jednak, jak mówi artystka - istnieje w niej potrzeba wyrzucania z siebie kolejnych piosenek. W "Stacji Kultura" Bovska zdradza plany na najbliższą przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atanas Valkov i poszukiwanie muzycznych światów filmów

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 13:34
- Muzyka klubowa, rozrywkowa i filmowa zaczynają się zazębiać. Tak było zawsze, alternatywa staje się komercją, underground staje się mainstreamem - mówi kompozytor Atanas Valkov. W muzyce filmowej jest jeszcze ciekawiej - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kolekcja sukienek". Zbigniew Zamachowski kontra osiem kobiet

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 13:01
- "Kolekcja sukienek" to przedziwny, świetny film, który skłania do refleksji - mówił o obrazie Marzeny Więcek Zbigniew Zamachowski. - Po pokazie wyszedłem niezwykle zaintrygowany. Sam nie wiem, czy byłem bardziej smutny czy bardziej pogodny.
rozwiń zwiń