W kinach: świątecznie, społecznie i muzycznie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 14:19
Tym razem Czwórkowy krytyk Łukasz Muszyński przygotował trzy kompletnie różne propozycje premierowe - "pikantno-rubaszną" komedię "Firmowa gwiazdka", społecznie zaangażowany obraz braci Dardenne "Nieznajoma dziewczyna", oraz Jarmuschowy dokument o Iggym Popie i The Stooges - "Gimme Danger"
Audio
  • Na co warto wybrać się do kina w nadchodzący weekend? (Stacja Kultura/Czwórka)
Jim Jarmusch. Na ekrany polskich kin wchodzi właśnie jego nowy dokument o Iggym Popie i The Stooges - Gimme Danger
Jim Jarmusch. Na ekrany polskich kin wchodzi właśnie jego nowy dokument o Iggym Popie i The Stooges - "Gimme Danger"Foto: Sara Driver/Gutek Film/materiały prasowe

- "Firmowa gwiazdka" jest nieco bardziej niegrzeczna niż klasyki kina świątecznego. Pomysłodawcami filmu są scenarzyści, którzy stworzyli pierwszą część "Kac Vegas" - wyjaśnia Łukasz Muszyński. W jednej z głównych ról zobaczymy tu m.in. Jeniffer Aniston, która wciela się w rolę szefowej, pragnącej zorganizować idealną gwiazdkową imprezę dla pracowników. Uniemożliwia jej to jednak jej szalony brat, a cała impreza odbywa się w feralnych okolicznościach. Czy "Firmowa gwiazdka" może konkurować z kultowym "Kevinem samym w domu"?  

W zupełnie inny świat przenosi nas obraz braci Dardenne "Nieznajoma dziewczyna". - Mamy w tej fabule śledztwo, jednak bardziej istotne jest tu tło historyczne i społeczne - problemy imigracji i podziałów społecznych - tłumaczy Czwórkowy krytyk. Film opowiada historię młodej lekarki, która po godzinach nie otwiera swojego gabinetu dla pewnej pacjentki. Niedługo w okolicy znajdują ciało imigrantki z Afryki. Jak ten humanistyczny obraz ocenia Łukasz Muszyński? 

A na koniec proponujemy coś dla fanów muzyki - "Gimme Danger" to klasyczny dokument zrealizowany przez Jima Jarmuscha, w którym pierwsze skrzypce grają legendy rocka z Iggym Popem na czele. Jak mówi w Czwórce Łukasz Muszyński - samych anegdot starczyło by tu na dziesięć innych filmów, a podobno Jim Jarmusch włożył w ten film całe swoje oszczędności. Jak się go ogląda na srebrnym ekranie?

Zobacz zwiastun

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy)

Data emisji: 9.12.2016

Godzina emisji: 11.09

jsz/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Manoel de Oliveira - portugalski Andrzej Wajda

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 13:45
Przegląd filmów tego najstarszego na świecie reżysera - zmarł w zeszłym roku w wieku 106 lat - od listopada do kwietnia 2017 roku można oglądać w kinach studyjnych w całej Polsce. W Czwórce opowiada nam o nim przedstawiciel Instytutu Camõesa w Warszawie, José Carlos Albuquerque Costa Dias.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ederly. O czym śnił nastoletni Piotr Dumała?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 16:00
Wybitny przedstawiciel polskiej animacji powraca z kolejną fabułą. - Punktem wyjścia dla "Ederly" była historia, która przyśniła mi się w młodości. Sny zresztą zapracowały na całe moje życie - mówi reżyser Piotr Dumała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: "Sprzymierzeni", "Vaiana", "Zły Mikołaj 2"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 15:00
W ostatni listopadowy weekend w kinach będzie można sprawdzić m.in. czy między Marion Cotillard i Bradem Pittem jest chemia i jak w roli Mikołaja znów radzi sobie... inny były mąż Angeliny Jolie.
rozwiń zwiń