Manoel de Oliveira - portugalski Andrzej Wajda

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 13:45
Przegląd filmów tego najstarszego na świecie reżysera - zmarł w zeszłym roku w wieku 106 lat - od listopada do kwietnia 2017 roku można oglądać w kinach studyjnych w całej Polsce. W Czwórce opowiada nam o nim przedstawiciel Instytutu Camõesa w Warszawie, José Carlos Albuquerque Costa Dias.
Audio
  • O retrospektywie filmów Manoela de Oliveiry (Stacja Kultura/Czwórka)
Portugalski reżyser Manoel de Oliveira. Porto, Portugalia, 2013 rok
Portugalski reżyser Manoel de Oliveira. Porto, Portugalia, 2013 rokFoto: EPA/ESTELA SILVA/PAP

- Pomysł na retrospektywę powstał rok temu, gdy zmarł Manoel de Oliveira. Rozmawiałem wtedy o tym z dr. Jakubem Jankowskim z UW, który specjalizuje się w kinie portugalskim - wspomina José Dias. - To właśnie on dokonał wyboru filmów do retrospektywy, tak aby trafiły one do polskiej publiczności - dodaje.

José Carlos Albuquerque Costa Dias Filmy Manoela de Oliveiry zawsze przypominają, że kino jest interpretacją świata, iluzją

Manoel de Oliveira jest najbardziej znanym portugalskim reżyserem, zarówno w swoim rodzimym kraju, jak i na świecie, pomimo, że jego kino do łatwych nie należy. W sumie nakręcił ok. 60 obrazów, a w każdym z nich jest przenikliwym, ale też ironicznym obserwatorem rzeczywistości.

Jakie filmy zobaczymy na retrospektywie, która już 18 listopada zaczyna się w warszawskim kinie Iluzjon? Które z nich poleca nasz gość, José Dias? Oraz o czym opowiada jeden z ostatnich filmowych skeczów Manoela de Oliveiry? Tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadząca: Katarzyna Dydo

Gość: José Carlos Albuquerque Costa Dias (Instituto Camões)

Data emisji: 18.11.2016

Godzina emisji: 10.15

jsz/kul


Czytaj także

Jak zrobić film w dwie doby i pojechać do Cannes?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 14:00
Na 48 Hour Film Project organizatorzy narzucają ekipom bohatera, rekwizyt, tekst i gatunek, a na tej podstawie uczestnicy w ciągu 48 godzin mają stworzyć film. - Projekt generuje mnóstwo pozytywnej energii - mówi współorganizatorka Aga Sękowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kina koreańskiego nie da się zaszufladkować"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 12:27
- Jest niezwykle barwne i różnorodne - przekonuje w "Stacji Kultura" Joanna Łapińska z rady programowej Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sputnik nad Polską" - festiwal z miłości do kina

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 13:12
- Na festiwalu pokazujemy m.in. panoramę nowego kina gatunkowego z Rosji - mówi w Czwórce Elena Tworkowska, koordynatorka programowa 10. "Sputnika nad Polską".
rozwiń zwiń