"Szczęście świata". Film zrodzony z tęsknoty

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 18:29
Tak o swoim nowym obrazie mówi reżyser Michał Rosa. Na ekrany kin wchodzi już 23 grudnia, a w Czwórce przekonujemy, dlaczego warto się na niego wybrać w te święta. Gdzie i kiedy toczy się akcja "Szczęścia świata"?
Audio
  • "Szczęście świata" - o filmie opowiada reżyser Michał Rosa (Stacja Kultura/Czwórka)
  • "Szczęście świata" - o filmie opowiada aktorka Karolina Gruszka (Stacja Kultura/Czwórka)
  • "Szczęście świata" - o filmie opowiada aktor Grzegorz Palkowski (Stacja Kultura/Czwórka)
Kadr z filmu Szczęście świata Michała Rosy
Kadr z filmu "Szczęście świata" Michała RosyFoto: Kino świat/materiały prasowe

Miejscem akcji jest pewna kamienica na Śląsku, tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej. - Chciałem uchwycić klimat wielokulturowego Śląska, którego dzisiaj już nie ma - podkreśla Michał Rosa, któremu epoka przedwojenna jest szczególnie bliska. - Pomysł na ten film zrodził się po przeczytaniu historii o nowatorskim, bardzo popularnym, przedwojennym przewodniku po różnych miejscach Polski. Okazało się, że jego autor był sparaliżowany i nie mógł podróżować, a wszystkie miejsca sobie wyobraził - mówi reżyser, i zdradza, jak w "Szczęściu świata" buduje filmowe napięcie.

Grzegorz Palkowski "Szczęście świata" to bardzo zmysłowa i efemeryczna historia o tym, jak można obrzydzić miłość

W "Stacji Kultura" o filmie opowiada także dwójka jego aktorów - Grzegorz Palkowski oraz Karolina Gruszka, która wcieliła się w rolę zmysłowej Róży, obiektu pożądania i zazdrości innych bohaterów. - Róża ma dar dawania szczęścia innym, wchodzenia z nimi w głęboki kontakt - mówi aktorka. - Myślałam o tym, żeby stworzyć kobietę nie, której wszyscy pożądają, ale taką, która odczuwa wszystko bardzo intensywnie - zaznacza Karolina Gruszka.

U jej boku w "Szczęściu świata" zagrali Krzysztof Stroiński, Agata Kulesza, Tomasz Borkowski, Dorota Segda, Przemysław Bluszcz i Andrzej Konopka. Czy ten nagrodzony w Gdyni obraz ma szansę stać się polską "Amelią"?

Zobacz zwiastun

Zapraszamy do wysłuchania nagrań rozmów ze "Stacji Kultura".

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Grzegorz Palkowski (aktor)

Data emisji: 19.12.2016

Godzina emisji: 11.10

jsz/mz

Czytaj także

"Kolekcja sukienek". Zbigniew Zamachowski kontra osiem kobiet

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 13:01
- "Kolekcja sukienek" to przedziwny, świetny film, który skłania do refleksji - mówił o obrazie Marzeny Więcek Zbigniew Zamachowski. - Po pokazie wyszedłem niezwykle zaintrygowany. Sam nie wiem, czy byłem bardziej smutny czy bardziej pogodny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektroniczny taper - Władysław Komendarek

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 13:24
Już niebawem będzie można go usłyszeć w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, gdzie, razem z Igorem Gwaderą i Agnieszką Makówką, wykona ścieżkę dźwiękową do kultowego filmu Fritza Langa "Metropolis".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kinach: świątecznie, społecznie i muzycznie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 14:19
Tym razem Czwórkowy krytyk Łukasz Muszyński przygotował trzy kompletnie różne propozycje premierowe - "pikantno-rubaszną" komedię "Firmowa gwiazdka", społecznie zaangażowany obraz braci Dardenne "Nieznajoma dziewczyna", oraz Jarmuschowy dokument o Iggym Popie i The Stooges - "Gimme Danger"
rozwiń zwiń