Filmowy wyścig po Orły. Na kogo czekają statuetki?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:00
W Czwórce, dyrektorka Polskich Nagród Filmowych Orły oraz producentka filmowa i telewizyjna, Izabela Wójcik opowiadała, między innymi o liście kandydatów do tegorocznych nagród - figuruje na niej aż 50 filmów. Czy 2016 rok był dobry dla polskiej kinematografii?
Audio
  • Rozmowa z dyrektorką Orłów Izabelą Wójcik. Jakie filmy startują w biegu po statuetki? (Stacja Kultura/Czwórka)
Laureaci zeszłorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych Orły (od lewej): Janusz Gajos, Maja Ostaszewska, Małgorzata Szumowska, Agnieszka Smoczyńska, Kinga Dębska
Laureaci zeszłorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych Orły (od lewej): Janusz Gajos, Maja Ostaszewska, Małgorzata Szumowska, Agnieszka Smoczyńska, Kinga Dębska Foto: PAP/Marcin Obara

- Bardzo dobry. Wystarczy spojrzeć na listę filmów kandydujących do Orłów - przekonywała Izabela Wójcik. - Pokazuje ona nam, że polskie kino otwiera się na świat. Coraz więcej filmów powstaje w koprodukcji z innymi krajami - dodała. A wśród filmowych kandydatów do Orłów znajdują się laureaci zagranicznych nagród, m.in.: "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszewskiego oraz "Baby Bump" Kuby Czekaja. Ciekawymi propozycjami są także: prezentowany na konkursie głównym festiwalu w Valladolid film "Niewinne" Anne Fontaine, ze świetnymi rolami wielu wybitnych polskich aktorek, oraz wzbudzający emocje obraz Wojciecha Smarzowskiego - "Wołyń". 

Izabela Wójcik Hollywood powstało dzięki emigrantom. Nasza kinematografia jest bardziej monolityczna, ale absorbujemy też talenty z zagranicy

Kolejna, 19. już edycja Polskich Nagród Filmowych Orły zbliża się wielkimi krokami - ceremonia wręczenia nagród laureatom odbędzie się już 6 marca. Tymczasem m.in. w warszawskim Kinie Iluzjon do 31 stycznia trwa przegląd filmów do Orłów kandydujących, na którym do tradycji należą już po projekcyjne spotkania z twórcami.

A jak wyglądają zasady nominowania kandydatów, kto czuwa nad tajnością konkursowych głosowań, oraz jak Izabela Wójcik wyobraża sobie ceremonię rozdania nagród podczas 20. edycji konkursu - tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Izabela Wójcik (dyrektorka Polskich Nagród Filmowych Orły oraz producentka filmowa i telewizyjna)

Data emisji: 9.01.2016

Godzina emisji: 10.16

jsz/kd

 

Czytaj także

Leszek Dawid: w kinie najważniejsza jest rozmowa z widzem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 12:00
O tym reżyserze mówi się, że na koncie ma więcej nagród niż filmowych produkcji. Leszek Dawid przyznał w Czwórce, że to nie wyróżnienia są dla niego najważniejsze, a współpraca z aktorami i interakcja z widzem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Majchrzak: ja się nie wcielam, ja jestem

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 12:50
- Okres przygotowań do najnowszego filmu był tak intensywny, że dzień zdjęć traktowałem jak smutny pogrzeb idei. Nie lubię tego momentu, kiedy na planie pada hasło "akcja". Początek zdjęć kończy bowiem cudowny okres penetracji poszukiwań - opowiada Krzysztof Majchrzak, który po latach wraca na duży ekran w filmie "Las, 4 rano".
rozwiń zwiń