Jak wygląda teatr z drugiej strony obiektywu?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 14:28
- Fotografia teatralna powinna służyć wiernemu oddaniu tego, co dzieje się na scenie, rzetelnemu oddaniu oddaniu emocji, stworzeniu sekwencji, która ukazałaby spektakl i wizję reżysera, fotografa i innych twórców - mówił ekspertka w Czwórce.
Audio
  • Jak fotografować teatr i czym charakteryzuje się fotografia teatralna? (Stacja Kultura/Czwórka)
aparat
aparatFoto: Pixabay.com/Public Domain

- Fotografia to najczulsza metoda przekazywania wiedzy o teatrze. Oddaje atmosferę i emocje wierniej niż wideo, którym na co dzień posługujemy się, by dokumentować spektakle - mówiła ekspertka w Czwórce. Podkreślała, że fotograf musi mieć świadomość, że wiedza o wydarzeniach teatralnych czerpana będzie za jakiś czas właśnie z jego zdjęć.

W programie rozmawialiśmy także o konkursie Fotografii Teatralnej, którego wyniki ogłoszone zostały w styczniu 2017. - Mamy w Polsce genialnych, wyspecjalizowanych w tej dziedzinie fotografów. Dlatego misją Instytutu Teatralnego jest to, by dalej świadomość tej sztuki kształtować - mówiła Magdalena Hueckel, jurorka drugiej edycji konkursu. Kim są laureaci i jakie zdjęcia zdobyły uznanie jury? O tym w nagraniu rozmowy. Z Magaleną Hueckel rozmawialiśmy także o "przezroczystych" dotychczas fotografiach teatralnych, i o tym, jak wygląda praca fotografa teatralnego na co dzień.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Magdalena Hueckel (jurorka drugiej edycji konkursu Fotografii Teatralnej, fotograf)

Data emisji: 12.01.2016

Godzina emisji: 11.15

kd/jsz

Czytaj także

"Czego nie widać" - aktorstwo w krzywym zwierciadle

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 17:32
Sztuka "Czego nie widać", którą aktualnie oglądać można w stołecznym Teatrze Kwadrat nazywana jest "najzabawniejszą farsą jaka kiedykolwiek została napisana". Czwórka zajrzała na próbę tego przedstawienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzika przyroda na zdjęciach? "Przyciąga dziki tłum"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 12:50
Bielska BWA jako pierwsza w Polsce pokazuje zdjęcia nagrodzone w prestiżowym konkursie "Fotografia Dzikiej Przyrody 2016" przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. - To najważniejsze wyróżnienie w tej branży - przekonuje Agata Smalcerz, dyrektor galerii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzikie lata 80. Tomasz Stańko w chwilach zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 11:50
- Gdyby nie mój wiek kazałbym się powiesić za nogi nad nim grającym na trąbce i z tej perspektywy zrobiłbym mu jeszcze jeden portret - opowiada Krzysztof Gierałtowski, jeden z autorów zdjęć prezentowanych na wystawie poświęconej słynnemu jazzmanowi - Tomaszowi Stańko.
rozwiń zwiń