Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Co zobaczymy w 2017?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 16:55
Od martwej natury widzianej oczami współczesnych artystów, poprzez barokowe pajęczyny, aż po kostiumy z klasyki polskiego kina... O tegorocznym programie Muzeum Narodowego we Wrocławiu opowiadał w Czwórce jego dyrektor Piotr Oszczanowski.
Audio
  • Program Muzeum Narodowego we Wrocławiu na 2017 rok (Stacja Kultura/Czwórka)
Wejście do gmachu głównego Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Wejście do gmachu głównego Muzeum Narodowego we WrocławiuFoto: Mariia Golovianko/Shutterstock.com

- W Muzeum Narodowym we Wrocławiu staramy się działać z pewną dozą wyobraźni. Aby obiekt artystyczny zaistniał w przestrzeni muzealnej, trzeba zadać sobie ogromny trud i wysiłek - mówił Piotr Oszczanowski. W 2016 roku, w którym Wrocław był Europejską Stolicą Kultury, tamtejsze Muzeum Narodowe odwiedziło aż 600 tysięcy osób, a instytucja zyskała zupełnie nową przestrzeń - Pawilon Czterech Kopuł, w którym prezentowana jest sztuka współczesna. - To miejsce robi magiczne wrażenie i ma niezwykle burzliwą historię - zdradzał gość "Stacji Kultura". Co w Pawilonie zobaczymy w 2017 roku?

Piotr Oszczanowski Wystawy nie rodzą się na kamieniu. Praca nad nimi trwa długo i jest wysiłkiem wielu osób

Na pewno godna uwagi będzie planowana na jesień wystawa "Moda i kino. Kostiumy z kultowych filmów z kolekcji CeTA we Wrocławiu". - CeTA to Centrum Technologii Audiowizualnych, sąsiad Pawilonu Czterech Kopuł - opowiadał Piotr Oszczanowski. - To tu powstały niektóre z kultowych polskich filmów. Dlatego oprócz kostiumów na wystawie chcemy pokazać też sztukę scenografii - dodał.

A jakie niespodzianki czekają na zwiedzających gmach główny Muzeum Narodowego we Wrocławiu, dlaczego w otoczeniu Pawilonu Czterech Kopuł warto zgubić się nawet na trzy dni oraz jak udało się przywrócić świetność tego budynku, w którym powstawały kiedyś perły polskiej kinematografii - tego dowiecie się z nagrania całej rozmowy.

Posłuchaj też:
winyl vinyl płyta muzyka 1200.jpg
"Szafa grająca!" - kultura żydowska przez pryzmat muzyki

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Piotr Oszczanowski (dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu)

Data emisji: 1.02.2017

Godzina emisji: 11.14

jsz   

Czytaj także

Xanadu. Galeria wielkich możliwości

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 14:00
Galeria Xanadu to nowe miejsce na kulturalnej mapie Polski. - Mamy do dyspozycji 300 metrów kwadratowych, które zamierzamy wypełnić sztuką artystów młodego i średniego pokolenia. W pierwszej kolejności postanowiliśmy postawić na kobiety - mówi Agnieszka Gniotek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cekiny, pióra, dekonstrukcja. Wracamy do lat 20.

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 17:10
- Dwudziestolecie międzywojenne to najciekawszy okres w historii mody. Lata 20. to obniżenie linii ramion i talii. Dla projektantów to idealne wprost pole do popisu - mówił w Czwórce Robert Kiełb, projektant mody i stylista.
rozwiń zwiń