"Pragnienie" Richarda Flanagana. Prawdziwa historia Tasmanii?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 14:41
- Richard Flanagan w "Pragnieniu" stawia odważną tezę, że "zapowiedzią" dla Holokaustu tak naprawdę był los mieszkańców Tasmanii kilkadziesiąt lat wcześniej. Wówczas z żyjących tam Aborygenów, zostało… 50 osób - mówiła Kinga Michalska w Czwórce.
Audio
  • O książce Richarda Flanagana "Pragnienie" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragment okładki książki Pragnienie Richarda Flanagana
Fragment okładki książki "Pragnienie" Richarda FlanaganaFoto: mat. pras.

Kinga Michalska Flanagan napisał sześć powieści, z których w Polsce ukazały się trzy: "Klaśnięcie jednej dłoni", "Ścieżki Północy" i "Księga ryb". Wcześniej pisał m.in. książki historyczne. Bohaterowie "Pragnienia" także żyli naprawdę, a opisane w niej historie oparte są na faktach

Jak opowiadała Kinga Michalska, w tej książce pojawiają się "dwie perspektywy czasowe". - W XIX w. do Tasmanii przyjeżdża nowy gubernator John Franklin z żoną, która postanowiła adoptować małą Aborygenkę i uczynić z niej "brytyjski eksperyment kulturowy", czyli wychować ją w duchu tamtejszej tradycji - mówiła Michalska. - Kilkanaście lat później, gdy Matina mieszka już w sierocińcu, jej przybrana matka zostaje wdową. Wówczas zwraca się ona do Charlesa Dickensa z prośbą, by ten pisząc sztukę teatralną obronił dobre imię jej męża, który zaginął podczas jednej ze swoich wypraw, a przed śmiercią został posądzony o kanibalizm - opowiadała.

Jak przekonywała, historia opisana przez Flanagana ma przełożenie na cały los Tasmanii i jej mieszkańców. - Brytyjczycy kolonizując ten kraj też chcieli dobrze: chcieli dać swoją kulturę. Okazało się jednak, że najpierw zabrali Tasmańczykom ich własny dorobek, zabili język ojczysty, a potem dokonali eksterminacji ludności - mówiła Michalska. Książka wydana w 2008 roku na polskim rynku pojawiła się niemal 10 lat później. Dlaczego Polacy musieli aż tyle czekać na przekład "Pragnienia", co łączy Flanagana z naszym krajem i dlaczego inspiruje go twórczość Wisławy Szymborskiej? Tego dowiecie się z nagrania rozmowy z Kingą Michalską.

książka old kobieta 1200.jpg
"Śpiąca Alicja". O kobiecie, która wyprzedzała swoją epokę

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 14.03.2017

Godzina emisji: 11.30

kd/jsz

Czytaj także

"Istota zła" - w tej książce wieje chłodem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 13:52
Luca D’Andrea, na co dzień nauczyciel w gimnazjum, podbił w 2016 roku światowe rynki księgarskie swoim thrillerem "Istota zła". - To był hit targów książki w Londynie, choć jej autor jest debiutantem - opowiadała Kinga Michalska, miłośniczka literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zapach czekolady". To więcej niż miłosna historia

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 13:46
- Jest w tej książce Ewalda Arenza mnóstwo opisów czekoladek, dekorowania ich, zbierania specjałów do niadzienia - opowiadała w "Stacji Kultura" Czwórkowa znawczyni i miłośniczka literatury Kinga Michalska.
rozwiń zwiń