"Zapach czekolady". To więcej niż miłosna historia

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 13:46
- Jest w tej książce Ewalda Arenza mnóstwo opisów czekoladek, dekorowania ich, zbierania specjałów do niadzienia - opowiadała w "Stacji Kultura" Czwórkowa znawczyni i miłośniczka literatury Kinga Michalska.
Audio
  • "Zapach czekolady" Ewalda Arenza - książkę recenzuje Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Jak czekolada może pomóc w wyleczeniu złamanego serca? (zdjęcie ilustracyjne)
Jak czekolada może pomóc w wyleczeniu złamanego serca? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: AlexeiLogvinovich/Shutterstock.com

Ewald Arenz, niemiecki pisarz, nauczyciel i animator życia literackiego, ma na swoim koncie dość zróżnicowany dorobek, a jego powieść "Zapach czekolady", która w Polsce ukazała się 15 stycznia, w Niemczech sprzedała się aż w 100 tysiącach egzemplarzy. Jej akcja przenosi nas na koniec XIX wieku do Wiednia, gdzie porucznik cesarsko-królewskiej armii August Liebeskind kończy służbę i przyjmuje posadę w należącej do swego stryja manufakturze czekolady. Tam też poznaje piękną i tajemniczą Elenę... - Romans nie trwa długo, a to dopiero początek wydarzeń - zdradzała w Czwórce Kinga Michalska.

Sprawdź też:
monroe dimaggio pap 1200.jpg
Romanse wszech czasów. Kto kocha najmocniej?

- Czytając powieść Ewalda Arenza trzeba mieć po ręką czekoladki - przekonywał Czwórkowy gość. - August okazuje się bardzo zdolnym nowicjuszem w dziedzinie tworzenia czekoladowych wyrobów. Ma absolutny węch. Wszystkie zapachy z czymś mu się kojarzą. Widzi je w kolorach i w kształtach - zdradzała miłośniczka literatury. "Zapach czekolady" to nie tylko historia miłości, ale także opowieść, która bogatym, plastycznym i bardzo poetyckim językiem opisuje sensualistyczną stronę świata.

Jakie są podobieństwa prozy Ewalda Arenza z "Pachnidłem" Patricka Süskinda oraz jak smakuje fiołkowe nadzienie w czekoladkach Augusta... o tym przekonacie się słuchając nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 14.02.2017

Godzina emisji: 11.38

jsz/kd

Czytaj także

Michalina Wisłocka na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 12:42
"Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" to najnowszy film w reżyserii Marysi Sadowskiej, który na ekrany kin wchodzi już 27 stycznia. W rolę rewolucyjnej ginekolożki wcieliła się Magdalena Boczarska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mistrz i Małgorzata". Książka, której miało nie być

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 15:06
Książka rosyjskiego pisarza i dramaturga Michaiła Bułhakowa jest dziś jedną z podstawowych lektur młodzieży w Polsce i Rosji. - Tymczasem pierwszą wersję "Mistrza i Małgorzaty" autor spalił - mówi Kinga Michalska, miłośniczka i znawczyni literatury.
rozwiń zwiń