Anda Rottenberg. Jak wydłuża życie dzieł sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 16:19
- Nie tylko dzieła sztuki, ale każdy przedmiot naznaczony jest pamięcią i ma swoje życie. Ja chcę je przedłużać - mówiła Katarzynie Kornet historyczka sztuki, kuratorka i publicystka. Dlaczego zdecydowała się na wystawienie na aukcję pięćdziesięciu dzieł ze swojej kolekcji?
Audio
  • Jakie dzieła wystawiła na aukcję Anda Rottenberg? (Stacja Kultura/Czwórka)
Anda Rottenberg
Anda RottenbergFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Anda Rottenberg Nie chcę dostawać prezentów. Gdy otrzymuję propozycję obrazu od młodej artystki to mówię, żeby on sobie trochę powisiał i się testował. Niektóre test przechodzą, a inne oddaję, szczególnie, jak nie mogę z jakimś obrazem żyć

Anda Rottenberg zaczęła się stopniowo z zakupionymi i podarowanymi jej dziełami sztuki rozstawać po 1993 roku, a impulsem do tego była śmierć jej matki. - Straciłam mamę, przeszłam dość poważną depresję i po jakimś czasie zdałam sobie sprawę, że cokolwiek stracimy to nie stanowi to nawet drobnej części tego momentu, gdy opuszcza nas bliska osoba - wyjaśniała znawczyni sztuki.

Wśród dzieł wystawionych na aukcję przez Andę Rottenberg są prace autorstwa takich artystów jak Edward Krasiński, Edward Dwurnik, Henryk Starzewski, Zbigniew Libera czy Joanna Rajkowska. - Chciałabym, żeby znalazły się one w dobrym towarzystwie innych dzieł sztuki - mówiła kuratorka. 

Przy jakiej okazji w latach 80. Anda Rottenberg założyła drewniane buty ofiarowane jej przez Starzewskiego, na które z prac kolekcji po prostu nie ma w jej mieszkaniu miejsca, oraz do kiedy i gdzie można wystawione przez nią na aukcję dzieła oglądać - tego dowiecie się słuchając nagrania audycji.

Anda Rottenberg Gdy byłam młoda moim marzeniem było posiadanie takiej ilości pieniędzy, żeby móc mieszkać w hotelu i nic nie mieć

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Katarzyna Kornet (dziennikarka Czwórki)

Data emisji: 29.03.2017

Godzina emisji: 10.40

jsz/kd

Czytaj także

Stefan Gierowski. Klasyk sztuki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 14:12
- Urodzony w 1925 roku artysta jest prawdziwym malarzem, który uwielbia pracować przy sztalugach - mówiła w Czwórce Zuzanna Sokalska, prezeska Fundacji im. Stefana Gierowskiego, która w Warszawie przy ulicy Kredytowej 9 otwiera właśnie nową siedzibę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mirella von Chrupek i jej świat z domieszką magii

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 16:20
- Przede wszystkim jestem fotografką i kolekcjonerką. Zajmuję się uwiecznianiem na zdjęciach małych stworzeń i zbieram rzeczy piękne, co często jest całkiem względne - mówiła zaproszona przez Czwórkę Mirella von Chrupek, z którą rozmawialiśmy między innymi o obchodzonych w tym roku drugich urodzinach jej "Gablotki".
rozwiń zwiń