"Long Way". Irracjonalna podróż na kraniec świata

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:19
Autorka tego niezwykłego dokumentu Weronika Mliczewska zarejestrowała swoją podróż do Indii, by odnaleźć kobietę, którą spotkała 6 lat wcześniej w Izraelu, nad rzeką Jordan. Jedyne, co przy sobie miała, to jej zdjęcie oraz różaniec, który od niej otrzymała. - Czasami po prostu czujemy, że musimy za czymś podążyć. Ja to nazywam zaufaniem do siebie - mówi Weronika Mliczewska.     
Audio
  • Weronika Mliczewska o dokumencie "Long Way", wierze, więziach, bliskości i irracjonalnej podróży do Indii (Stacja Kultura/Czwórka)
Weronika Mliczewska i Kasia Dydo w Czwórce
Weronika Mliczewska i Kasia Dydo w Czwórce Foto: Czwórka

Weronika Mliczewska "Long Way" jest o wierze i o szukaniu duchowości w sobie i w drugim człowieku. Uwierzyłam, że istnieje więź duchowa, nie ma jednak wiary bez wątpienia. Takie przekonanie mi towarzyszyło, ale nie było destrukcyjne. Napawało mnie pokorą

- Nasze spotkanie trwało krótko, ale miało charakter duchowy. Tak nas coś oczarowało, że świat stanął. Patrzyłyśmy sobie w oczy tak, jakbyśmy odczuwały wieczność i bezczas - wspomina Weronika Mliczewska. - Potem nie mogłam o tym zapomnieć. Szukałam tej kobiety znad Jordanu w rejestrach, ale nie było sposobu na jej znalezienie. Zadawałam sobie pytanie: "dlaczego ufamy komuś, kogo zupełnie nie znamy, nie wiemy, jakie ma wartości, a jednak patrzymy głęboko w oczy i oddajemy cząstkę siebie" - dodaje.

Gdy zdecydowała się na wyruszenie w podróż do przeludnionych Indii w poszukiwaniu kobiety znad Jordanu, spotykała się z różnymi reakcjami. - Ciągle pytano mnie "dlaczego". A to najtrudniejsze pytanie - twierdzi dokumentalistka i podróżniczka. - Gdy się otwieramy z naszymi emocjami i pragnieniami, to spotykają nas skrajnie odmienne reakcje: bardzo negatywne albo bardzo pozytywne. Nie ma nic pomiędzy - przekonuje Weronika Mliczewska.

W "Stacji Kultura" rozmówczyni Kasi Dydo opowiada też o swoich największych momentach zwątpienia oraz o tym, gdzie "Long Way" będzie można w najbliższym czasie zobaczyć.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Weronika Mliczewska (antropolożka, reżyserka, fotografka)

Data emisji: 5.06.2017

Godzina emisji: 10.08

jsz/fbi

Czytaj także

Beksińscy. Życie przez pryzmat codziennej rutyny

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 14:17
- Zdzisław Beksiński obsesyjnie rejestrował te same sytuacje, na przykład, gdy Tomek jadł obiad, za co syn się na niego wściekał - mówi Marcin Borchardt, reżyser filmu dokumentalnego "Beksińscy. Album wideofoniczny".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oglądaj dokumenty i oderwij się od siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 15:35
- Na festiwalu Millenium Docs Against Gravity proponujemy publiczności oderwanie się od przyzwyczajeń, od tego, co myślą o świecie, a nawet od stereotypów dotyczących samych filmów dokumentalnych - mówił w Czwórce Artur Liebhart, organizator wydarzenia, które od kilkunastu lat obecne jest w kinach w całej Polsce.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Punkt krytyczny..." - filmowcy o ochronie klimatu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 13:00
- Już od XIX wieku wiemy, że jeśli zwiększymy emisję gazów cieplarnianych to temperatura rośnie. To jest ugruntowana wiedza naukowa - tłumaczył w "Stacji Kultura" Marcin Popkiewicz, ekspert ds. zmian klimatu i jeden z twórców pierwszego polskiego filmu dokumentalnego o zmianach klimatycznych "Punkt Krytyczny. Energia odNowa".
rozwiń zwiń