"Ulubieńcy bogów" - cena, jaką wybitni płacą za sławę

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 11:36
Marek Grechuta, Ryszard Riedel, Jerzy Kosiński, Roman Polański - literackie portrety czterech polskich artystów znalazły się na kartach książki "Ulubieńcy bogów", której autorem jest Sławomir Koper.
Audio
  • Sławomir Koper opowiada o książkach "Ulubieńcy bogów" i "Miłość w czasie Powstania Warszawskiego", a także planach na kolejne publikacje (Stacja Kultura/Czwórka)
Marek Grechuta
Marek GrechutaFoto: mat. prasowe

edward norton 1200 pap.jpg
Edward Norton o bywaniu w Polsce i kręceniu z niepoważnymi ludźmi

To czterej znani i podziwiani artyści, których twórczość weszła do kanonu naszej kultury. - Za swój sukces zapłacili cenę tak wielką, że chyba nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Sam, zbierając materiały do książki byłem kilkakrotnie zaskakiwany, choć przecież wydawało mi się, że dobrze znam biografie tych panów - mówił gość Kasi Dydo. Jak przekonywał, Jerzy Kosiński był "mistrzem autokreacji". Choć przez wielu kojarzony jest głównie z "Malowanym ptakiem", był postacią bardzo bogatą, podobnie jak Roman Polański. - Ich życie było arcyciekawe, ale jednocześnie tragiczne. Starałem się spojrzeć na nich subiektywnie i wszystko pokazać - tłumaczył.

beata chomątowska 1200.jpg
Chomątowska: polskie szczęście nie jest "hygge"

W programie rozmawialiśmy także m.in. o aferze, w którą zamieszany był Roman Polański. Co szokującego odkrył Sławomir Koper, docierając do stenogramów z pierwszych przesłuchań reżysera? Jakich informacji o czterech bohaterach "Ulubieńców", które weszły w jego posiadanie podczas "researchu" zdecydował się nie publikować w książce? O tym mówił w Czwórce. W programie wspomnieliśmy także o książce "Miłość w czasie Powstania Warszawskiego". Sławomir Koper starał się w niej znaleźć odpowiedź na pytanie, czy podczas wojennej zawieruchy było miejsce i czas na miłość.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Sławomir Koper (historyk, autor m.in. książek "Ulubieńcy bogów", "Miłość w czasie Powstania Warszawskiego", "Życie artystek w PRL")

Data emisji: 1.08.2017

Godzina emisji: 10.15

kd/jsz

Czytaj także

"Dziecko ognia" - thriller psychologiczny z duchami przeszłości w tle

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 16:06
- "Dziecko ognia" S.K. Tremayne to powieść, która pasuje do kanonu "gotyckich". Jest tu tajemnicza, upiorna atmosfera, jest stara willa pełna sekretów, pułapek, korytarzy, a czytelnika ogarnia poczucie grozy - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Misja - encyklopedia". Powieść awanturnicza i traktat filozoficzny

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 13:45
- Przenosimy się w czasie do XVIII w. i podróżujemy po całej Europie razem z dwoma członkami Hiszpańskiej Akademii Królewskiej, którzy mają misję zdobycia encyklopedii - mówiła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Księgarnie" - oryginalny przewodnik po księgarniach świata

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 13:28
Tropem najstarszych, najpiękniejszych, ale także nowoczesnych księgarni od Europy, poprzez Stany Zjednoczone, aż po Australię czy afrykańskie wioski - to szlak, którym prowadzi nas Jorge Carrión, autor przewodnika "Księgarnie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pocztówki z Grecji". Wyjątkowy "przewodnik" po słonecznych plażach

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 13:53
Wzruszająca opowieść o nieprzemijającej miłości, cierpieniu i walce o szczęście, która przenosi czytelników wprost do pełnej słońca Grecji. - Lekturę tę można również traktować jako swoisty przewodnik po tym kraju, to "książka z niespodzianką" - mówiła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń