Ruchoma architektura. Czym zaskakują nas współcześni architekci?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 13:31
Ruchoma architektura - co to takiego? Jeśli mieszkacie w Warszawie koniecznie odwiedźcie budynek Domu Kultury "Kadr" przy zbiegu ulic Rzymowskiego i Cybernetyki. Jego fasada wygląda jak ruchomy obraz.
Audio
  • Ruchoma architektura. Czym zaskakują nas współcześni architekci?
Szanghaj, Centrum finansowe
Szanghaj, Centrum finansoweFoto: Pixabay/chrizzel_lu

Zazwyczaj fasada budynku kojarzy nam się z czymś stabilnym i stałym. Ich wygląd zmienia się rzadko. Na innowacyjny pomysł wpadli projektanci z pracowni Projekt Samograj, którzy na zawsze odmienili charakter jednego z warszwskiech budynków. - Fasada "Kadru" złożona jest z kilkudziesięciu tysięcy kwadratowych płytek. Dzięki temu, że można je dowolnie obracać budynek każdego dnia zyskuje nowe oblicze - mówił Błażej Prośniewski.

Gość Czwórki przekonywał, że wykorzystanie ruchomej fasady ma nie tylko zastosowanie estetyczne. - Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie kontrolować w jaki sposób światło dociera do środka budynku. Ruchome fasady są kurtynami, które mają kontrolować dopływ słońca - wyjaśniał.

Gdzie najlepiej sprawdza się zastosowanie "ruchomej architektury"? Poruszające się fasada to technologiczna innowacja, czy fanaberia projektanta? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Błażej Prośniewski

Data emisji: 25.10.2017

Godzina emisji: 10.16

ac/kd


Czytaj także

Festiwal Sztuka 6. Świeży głos w artystycznym świecie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 12:00
W audycji "Stacja kultura" zajrzeliśmy do Liceum Plastycznego przy ul. Smoczej w Warszawie, gdzie zakończyła się czwarta edycja festiwalu Sztuka 6.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co my w ogóle wiemy o architekturze?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:22
- Architektura, to dziedzina sztuki, która otacza nas non-stop. Być może nie zdajemy sobie z tego do końca sprawy, ale żyjemy pośród architektury. Warto zatem zainteresować się tym, co nas otacza - mówił Błażej Prośniewski, gość radiowej Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zodiak" - nowe oblicze kultowego gmachu w centrum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 08:00
Pawilon "Zodiak" w Warszawie, który stanowił dotychczas "zmorę" niektórych mieszkańców, teraz zostanie odnowiony. Otwarcie dopiero za rok, ale jego twórcy już dziś opowiadają o tym, co czeka odwiedzających centrum miasta.
rozwiń zwiń