"Zodiak" - nowe oblicze kultowego gmachu w centrum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 08:00
Pawilon "Zodiak" w Warszawie, który stanowił dotychczas "zmorę" niektórych mieszkańców, teraz zostanie odnowiony. Otwarcie dopiero za rok, ale jego twórcy już dziś opowiadają o tym, co czeka odwiedzających centrum miasta.
Audio
  • Jak będzie wyglądał nowy "Zodiak"? - rozmowa z Anną Piekarską i Marcinem Mostafą (Stacja Kultura/Czwórka)
Anna Piekarska, Marcin Mostafa i Kasia Dydo w Czwórce
Anna Piekarska, Marcin Mostafa i Kasia Dydo w CzwórceFoto: Czwórka

bjork pap 1200.jpg
Wystawa Björk w Poznaniu. poczuj się jak na koncercie

- To bardzo ważne miejsce, jeden z elementów całego założenia tzw. ściany wschodniej, czyli stołecznych Domów Centrum i Pasażu Wiecha. Jest wpisany na listę dóbr kultury, jako klasyka modernizmu, więc próbujemy odtworzyć ducha minionych lat - opowiadał architekt Marcin Mostafa. Jak wspominał pierwotnie w "Zodiaku" znajdowały się bar i kwiaciarnia. Potem, w latach 90. ubiegłego stulecia, operatorzy gmachu się zmieniali, a on sam niszczał. - Gdy kilka lat temu po raz pierwszy weszliśmy do środka, nie było w nim w ogóle stropów, troszkę tam "straszyło" - opowiadał gość Czwórki.

Niebawem w "Zodiaku" ma znajdować się swoiste "centrum dialogu o architekturze", czyli Biuro Rozwoju Gospodarczego i Oddział Warszawski SARP, ale także miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych. Dlatego już dziś zainicjowano program "Do zobaczenia w Zodiaku", który zapowiada to, co będzie się tam działo. Jak ma wyglądać "Zodiak" i dlaczego to głosy mieszkańców Warszawy są kluczowe dla jego przyszłości? O tym m.in. mówiła zaś Anna Piekarska-Szczerba. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Anna Piekarska-Szczerba (kuratorka programu "Do zobaczenia w Zodiaku"), Marcin Mostafa (architekt, przedstawiciel warszawskiego oddziału SARP)

Data emisji: 23.10.2017

Godzina emisji: 11.07

kd/kul

Czytaj także

Muzeum Farmacji - historia aptekarstwa w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 13:17
- Nasze muzeum powstało w 1985 roku i włącza się do zjawiska pokazywania historii sztuki aptekarskiej w Polsce - mówi w Czwórce Marcin Więcek, kustosz mieszczącego się na Starym Mieście w Warszawie Muzeum Farmacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnalezione w tłumaczeniu. Praca tłumacza udokumentowana na zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 12:20
Wystawa zdjęć autorstwa Renaty Dąbrowskiej "Zobaczyć tłumacza", przygotowana została z okazji tegorocznej edycji Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu". Jak zobaczyć to, co niewidzialne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pazur sprawiedliwości" - historia kryminalna z papugą w tle

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 14:52
Leoni Swann specjalizuje się w kryminałach komediowo-filozoficznych, których bohaterami są zwierzęta. Po książkach "Sprawiedliwość owiec", "Triumf owiec" i "Krocząc w ciemnościach" przyszła kolej na "Pazur sprawiedliwości".
rozwiń zwiń