Torańska/Fallaci . "Historie po dwóch stronach żelaznej kurtyny"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 13:30
- O Orianie Fallaci dałoby się napisać nawet kilka książek, ponieważ miała brawurowe i pełne przygód życie. Teresa Torańska była wobec tego bardziej introwertyczna. Musiałem zajrzeć do jej wnętrza, żeby o niej opowiedzieć. Stworzyć portret duchowy - mówił Remigiusz Grzela autor książki "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska".
Audio
  • Remigiusz Grzela opowiada o swojej książce "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska" (Stacja Kultura/Czwórka)
Oriana Fallaci
Oriana FallaciFoto: PAP

zoska 1200.jpg
Wspomnienie o Tadeuszu Zawadzkim w książce "Zośka - moja wielka miłość"

- Postanowiłem o nich opowiedzieć, bo to dwie historie, po dwóch stronach żelaznej kurtyny. Wschód i Zachód. Z jednej strony Oriana Fallaci, która miała otwarte granice i mogła pojechać wszędzie tam, gdzie chciała, z drugiej Teresa Torańska, która na początku swojej kariery jeździła do PGR-ów w kujawsko-pomorskiem - opowiadał autor.

Bezkompromisowe, odważne, inteligentne. Podróżująca między kontynentami Oriana zawracała uwagę na mechanizmy rządzące światem, Teresa przemierzała własny kraj starając się wiernie oddać prawdę o ludziach i prl-owskiej rzeczywistości. Co łączyło bohaterki książki? - Obie były piekielnie pracowite. Przygotowane archiwa, notatki i to, w jaki sposób rzeźbiły w tych tekstach było niesamowite. Starały się pisać w taki sposób, aby ich język był komunikatywny dla czytelnika. Chciały coś zmienić, chciały, aby ich książki przeszły do historii - wyjaśniał.

Remigiusz Grzela To były dziennikarki, które opisały swój czas. Połączyłem je w ten sposób, że trzecim partnerem i bohaterem książki jest ich stulecie

Jak wyglądała podróż autora śladami Teresy Torańskiej i Oriany Fallaci? W rozmowie z Kasią Dydo autor książki przekonywał, że teksty włoskiej dziennikarki to nie tylko krytyka islamskiego radykalizmu oraz dlaczego Teresa Torańska nie bała się otwarcie krytykować działań polskich polityków. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 20.11.2017

Gość: Remigiusz Grzela (polski pisarz, poeta, prozaik, autor książki "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska")

Godzina emisji: 10.15

ac/kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdarte kolana, gry w klasy i papierowe czołgi. 50 opowieści ze świata bez smartfona

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 15:41
- Tak naprawdę nie potrzebowaliśmy niczego poza dobrym towarzystwem. Na całe dni wychodziliśmy do kolegów i koleżanek. Jaki był plan? - żaden. Wszystkie pomysły realizowało się od razu - wspominała Odeta Moro, dziennikarka, autorka książki "W co się bawić? Bez smartfona też jest fajnie!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Córka Króla Moczarów". Połączenie "Millenium" i "Pokoju"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 13:00
- Autorką tej książki jest współczesna amerykańska pisarka Karen Dionn, która specjalizuje się w thrillerach i ma na swoim koncie powieść "The Killing", według której nakręcono serial "Dochodzenie" - opowiada miłośniczka literatury, Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń