Folk-online. Gdzie szukać polskich tradycji muzycznych?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 14:34
Instytut Muzyki i Tańca prowadzi dwa blogi propagujące wiedzę o tradycjach i instrumentach muzycznych. Poprzez blogi zachęca do zgłębiania wiedzy na temat instrumentów i muzyki polskich korzeni. 
Audio
  • Gdzie szukać korzeni polskiej muzyki (Stacja Kultura/Czwórka)
Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.
Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich. Foto: shutterstock/redkoala

- Kolberg to jest taka nasza biblia. Dla wszystkich, którzy zajmują się tradycjami muzycznymi. Jego prace powstawały jeszcze w XIX wieku. Może nie był pierwszym, ale zdecydowanie największym, polskim badaczem swojej dziedziny, który całe swoje życie poświęcił badaniu muzycznych tradycji - mówiła Ewelina Grygier, autorka bloga propagującego polską muzykę tradycyjną.

Ewelina Grygier Dla niektórych tradycja kojarzy się z czymś zaprzeszłym. Natomiast one są nadal obecne. Ciągle odkrywamy artystów kontynuujących muzykę swoich przodków

Gość Czwórki przekonywała, że warto iść w ślady Kolberga i dowiedzieć się więcej na temat własnego regionu. - Nie każdy będzie chciał się taką wiedzą bezinteresowanie dzielić. Warto jednak szukać, zwłaszcza, że wieś nie jest już miejscem zawieszonym w próżni, odrębnym od głównego nurtu kultury. Być może uda nam się trafić na prawdziwe perełki.

Czy twórcy ludowi chętnie dzielą się wiedzą na temat swojego rzemiosła? Gdzie szukać wartościowych informacji o korzeniach polskiej muzyki? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ewelina Grygier - autorka bloga propagującego polską muzykę tradycyjną

Data emisji: 21.12.2017

Godzina emisji: 11.18

ac/kd

Czytaj także

Ethno Port - festiwal, który jest "wszędzie i bardzo blisko"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 12:00
Dziesięć lat istnienia Festiwalu Ethno Port Poznań to przede wszystkim okazja do świętowania, ale także do spojrzenia na historię imprezy, analizę jej dorobku i wypracowanej pozycji. Wśród wydarzeń z kręgu world music, jest to bezsprzecznie jedna z najważniejszych imprez w kraju. W Czwórce zagościli jej organizatorzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Swing, tango, miejski folklor – Warszawska Orkiestra Sentymentalna

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 23:00
– Lata 50., 40., 30., wpływ swingowych big bandów amerykańskich, orkiestr dancingowych, klimat miejski sprzed wojny, to jest to czym się zajmujemy i co charakteryzuje nasze brzmienie – mówią muzycy Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wątki żydowskie w muzyce polskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 11:00
- Muzyka klezmerska nie jest niczym nowym, od lat jest bardzo aktywna. Ale to muzyka Żydów amerykańskich, którzy wyjechali z Europy Wschodniej i tam się zasymilowanli, zupełnie inny twór niż to, co grali Żydzi na polskich wsiach - tłumaczył prof. Andrzej Bieńkowski.
rozwiń zwiń