"Krew. Łączy i dzieli" - wystawa w muzeum Polin

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 13:20
- Wystawa opowiada m.in. o podstawowych rytuałach judaizmu związanych z krwią i czystością. Ma na celu wskazanie wspólnych korzeni - związków judaizmu i chrześcijaństwa - opowiadała Joanna Fikus kierowniczka działu wystaw Polin.
Audio
  • Joanna Fikus o wystawie "Krew. Łączy i dzieli" w Muzeum Polin (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragment ekspozycji wystawy Krew łączy i dzieli w muzeum Polin
Fragment ekspozycji wystawy "Krew łączy i dzieli" w muzeum PolinFoto: mat. pras./polin.pl/pl/krew

Krew od zawsze fascynowała ludzi nie tylko pod względem naukowym, ale także rytualnym. Jest symbolem, tabu i źródłem przesądów. O potrzebie przedstawienia krwi w przestrzeni społecznej i wyobrażeniach naszych przodków opowiadała Joanna Fikus. - Niezrozumiałość i niewiedza związana z rytuałami wielokrotnie sprawiała, że na ich temat pojawiały się stereotypy i uprzedzenia. O tyle niebezpieczne, że w większości przypadków prowadziły do pogromów - wyjaśniała w rozmowie z Dominiką Klimek.

Joanna Fikus Ekspozycje prezentowane w ramach wystawy miały na celu skłonienie widza do zastanowienia się nad tym, kim jestem i co mnie tworzy

- Wystawa opowiada także o współczesnej medycynie i genetyce w kontekście dylematów wyznawców judaizmu, którzy starają się przestrzegać obyczajów swojej religii. Przykładem mogą być tu zabiegi in vitro czy transfuzje, których zabraniają żydowskie doktryny wiary - mówiła.

O tym, czy krew nadal jest tematem kontrowersyjnym, oraz jak współcześnie postrzegamy religijnego tabu w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 31.10.2017

Godzina emisji: 11.30

ac/kd

Czytaj także

Festiwal Sztuka 6. Świeży głos w artystycznym świecie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 12:00
W audycji "Stacja kultura" zajrzeliśmy do Liceum Plastycznego przy ul. Smoczej w Warszawie, gdzie zakończyła się czwarta edycja festiwalu Sztuka 6.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Światłoczuli" - wystawa Weroniki Kosińskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 13:31
Wystawa artystki przedstawia dziewięciu artystów w niezwykłych odsłonach. Motywem przewodnim wystawy jest światło dzienne - kapryśne, skrywające w sobie wszystkie żywioły i potrafiące wywołać postać na bardzo wiele sposobów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dobry wzór" - najlepszy polski design na jednej wystawie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 08:00
- Każdemu człowiekowi należy się piękno i funkcjonalność. Rzeczy, którymi się otaczamy mają być niedrogie, dobrze zaprojektowane i rozwiązywać problemy dnia codziennego - mówiła Katarzyna Rzehak, przewodnicząca jury konkursu "Dobry wzór".
rozwiń zwiń