Muzyka w służbie obrazu - to ona go niesie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 13:54
- Zawsze walczymy o to, żeby muzyka była charakterystyczna, żeby pomagała obrazowi istnieć - mówią konsultantki muzyczne, zawodowo dobierające dźwięki do filmów, reklam i seriali. 
Audio
  • Jak powstaje muzyka do filmów, reklam i seriali - opowiadają ekspertki (Czwórka/Stacja Kultura)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: alphaspirit/Shutterstock.com

Niektórych filmów nie wyobrażamy sobie bez danego motywu muzycznego. Niektóre piosenki, dzięki zaistnieniu w reklamie, stały się hitami. Dźwięk i obraz to doskonała para, o ile są dobrze dobrani, a tym doborem zajmują się specjaliści. 

- Przy doborze muzyki, zarówno do filmu, serialu, reklamy, trzeba się kierować wyczuciem obrazu - mówi Agnieszka Kulczycka, konsultant muzyczny, prezes Sirens. - Zazwyczaj dostajemy scenariusz filmu, do którego dobieramy lub tworzymy muzykę - wyjaśnia. - Zdarza się też tak, że przychodzi producent i opowiada nam o pomyśle, który ma na film. Chce zrobić świetny obraz, ma pomysł, szkic na film, gdzie mocne akcenty mają być ze strony muzyki - dodaje Aneta Brykalska, konsultant muzyczny.

Muzyka, którą dobiorą konsultanci zostaje z filmem na zawsze. Ekspertki podkreślają, że nie może ona przyćmić obrazu, ma mu służyć. Jak wygląda praca konsultanta muzycznego? Czym są bazy muzyki produkcyjnej? I kto może pracować z dźwiękiem? Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski (dziennikarz Czwórki) 

Data emisji: 29.03.2017

Godzina emisji: 10.40

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gorące ferie Mery Spolsky. "Będę udawać, że nie ma zimy"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 15:52
Dla Mery Spolsky rok 2017 był bardzo pracowity. Ukazała się jej debiutancka płyta "Miło Było Pana Poznać", zagrała także mnóstwo koncertów. Zimowe ferie wokalistka, wbrew swojemu artystycznemu pseudonimowi, spędzi jednak we… Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odet: przerażała mnie wizja bycia muzykiem klasycznym

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 14:00
- Przed każdym koncertem klasycznym mówiłam sobie: po co ci to było. O wiele lepiej czuję się wykonując muzykę rozrywkową. Skala pozytywnego podniecenia jest nieporównywalna - mówiła w Czwórce wokalistka Aleksandra Dąbrowska, znan też jako Odet.
rozwiń zwiń