Jacek Dehnel doceni tłumaczy niedocenionych

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 13:06
- Sam jestem tłumaczem, Członkiem Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, które w ostatnich latach bardzo dużo robi dla rozpoznawalności tłumaczy, miejsca tłumaczy na rynku książki, współpracy między tłumaczami, a wydawcami - mówi gość Czwórki, kurator Międzynarodowy Festiwal Literatury Apostrof. 
Audio
  • Jacek Dehnel opowiada o atrakcjach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof (Czwórka/Stacja Kultura)
Jacek Dehnel w studiu Czwórki w 2012 roku
Jacek Dehnel w studiu Czwórki w 2012 rokuFoto: Czwórka

- Podczas tego festiwalu kurator ma sporo do powiedzenia jeśli chodzi o dyskusje panelowe. To było moje główne poletko, bo na to, że przyjedzie do nas Orhan Pamuk nie miałem wpływu, choć bardzo się z jego obecności cieszę - mówi Jacek Dehnel, poeta, pisarz, tłumacz. - Na Apostrof zaplanowałem program 8-9 dyskusji, które koncentrują się wokół różnych spraw, ale zasadniczym tematem jest tłumaczenie - wyjaśnia. 

Jacek Dehnel Praca tłumacza jest niesłychanie ważna i trudna oraz wymagająca bardzo wysokich kompetencji - ich brak doskonale widać w źle przełożonych książkach. 

Gość Czwórki zwraca uwagę na często łamane prawa tłumaczy, niedocenienie pracy ze strony wydawnictw, podkreśla też, że to tylko dzięki tłumaczom mamy szansę obcować z literaturą światową. 

Podczas Festiwalu Apostrof zaplanowano wiele wydarzeń, m.in. sparing tłumaczy, w kategorii proza zmierzą się Jolanta Kozak i Magda Heydel, w poezji Szymon Żuchowski i Maciej Froński. Nie zabraknie też dyskusji panelowych, o świecie, zbrodni, stosunkachpolsko-żydowskich czy byciu dziewczyną. A co mają z tym wspólnego mrówki czy zero waste? O tym w nagraniu audycji. 

Festiwal odbędzie się w terminie 14-20 maja. Główne wydarzenia koncentrują się w Warszawie, ale Apostrof będzie obecny również w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Szczecinie.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Jacek Dehnel

Data emisji: 4.05.2018

Godzina emisji: 10.14

pj/kul

Czytaj także

"Na wschód od zachodu". Wojciech Jagielski o współczesnych hippisach

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 10:00
Reporter wojenny Wojciech Jagielski przygląda się tym, którzy porzucili zachodnią cywilizację i wyruszyli w podróż jako współcześni hippisi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: psychodelia lat 60. i Gjon Mili

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 17:30
- W Filadelfii oglądać można wystawę "Design in Revolution: A 1960s Odyssey", a na niej kolekcję psychodelicznych plakatów płytowych oraz prace związane z futurystycznymi wizjami życia w kosmosie - opowiada Dominika Klimek.
rozwiń zwiń