"Książka podróżnicza nie powinna skupiać się na podróży, tylko zastanej rzeczywistości"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 16:46
- Moim celem było dotarcie do określonych grup etnicznych i spędzenie z nimi możliwe jak najwięcej czasu po to, żeby nawiązać z nimi bliskie relacje. Zależało mi na tym, żeby zyskać perspektywę z wnętrza danej społeczności - mówił Tomasz Owsiany, autor książki "Pod ciemną skórą Filipin".
Audio
  • Tomasz Owsiany o kulturowym wachlarzu Filipin (Faktofonia/Czwórka)
Boracay, Filipiny
Boracay, FilipinyFoto: rmac8oppo /pixabay

Tomasz Owsiany Zależało mi na sportretowaniu typowego profilu Filipin, przy jednoczesnym doświadczeniu jej nieeksportowej twarzy. Na jednym końcu tego wachlarza znajdowały się społeczności plemienne, na przeciwnej: ścisłe elity Filipin

Choć swoją podróż rozpoczął od stolicy kraju Manili niemal natychmiast przeniósł się na prowincję do regionu o nazwie Pampanga. Na zwiedzanie większych aglomeracji nie miał czasu. Jego przyjazd przypadł na chwilę przed świętem Wielkiejnocy. Tego dnia rozpoczynały się w Pampandze znane na całym świecie krwawe rytuały związane ze obchodami Wielkiego Tygodnia. - To był pierwszy temat, który postanowiłem zrealizować będąc na Filipinach. Temat bardzo kontrowersyjny, a sama praktyka marginalna wśród Filipińczyków - mówił w rozmowie z Dominiką Klimek.

- Duchowość była jednym z ważniejszych tematów, jakie realizowałem w swojej podróży. Na Filipinach religijność jest bardzo zróżnicowana. W zależności od plemienia przejawia się ona w inny sposób, wywodzi się też z różnych tradycji. Wciąż istnieją tam społeczności, w których kultywuje się plemienną religię - opowiadał reportażysta.

filipiny2 1200.JPG
Polak na Filipinach. "Te studia to zupełnie inny świat"

W jaki sposób kulturom plemiennym udaje się zachowywać swoją tożsamość? Czy zderzenie ze światem Zachodu wpłynęło na obrzędowość Filipińczyków? W jaki sposób dokumentalista badał kulturę filipińskich plemion i czy udało mu się wniknąć w struktury lokalnej społeczności? Jak wygląda życie filipińskich elit i dlaczego postanowił opisać realia zbrojnej rebelii komunistycznej? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Tomaszem Owsianym, autorem książki "Pod ciemną skórą Filipin".

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Tomasz Owsiany (reportażysta, dokumentalista, autor książki "Pod ciemną skórą Filipin")

Data emisji: 29.01.2018

Godzina emisji: 19.05

ac/kul

Czytaj także

Jak stworzyć dobry reportaż radiowy?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 12:00
Tym razem w programie, wyjątkowo, zaprosiliśmy do wysłuchania opowieści o reportażu radiowym, nie literackim. O tej formie i o specyfice swojej pracy mówiła m.in. Olga Mickiewicz-Adamowicz związana ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki był rok 2017 w literaturze non-fiction?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 08:30
- Panuje przekonanie, że obecnie w Polsce jest moda na reportaż. Tak naprawdę ten gatunek zawsze był u nas popularny - opowiadał bloger i dziennikarz zajmujący się literaturą faktu Rafał Hetman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Kamińska o historiach Białowieży opowiedzianych szeptem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 11:00
- "Książka szeptana" nie powstałaby, gdyby nie postać Simony Kossak. Dla niej pojechałam do Puszczy Białowieskiej i dzięki niej usłyszałam wiele historii, które opisuję w "Białowieży szeptem"- mówiła autorka Anna Kamińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Światła małego miasta". O życiu w skali mikro

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 10:00
- Wybrałyśmy miejsca, które nie znajdują się w pobliżu miast satelickich. Chciałyśmy sprawdzić, czy położenie i odległość od metropolii ma wpływ na ich charakter - mówiła współautorka opracowania Zuzanna Konarska.
rozwiń zwiń