X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Książka podróżnicza nie powinna skupiać się na podróży, tylko zastanej rzeczywistości"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 16:46
- Moim celem było dotarcie do określonych grup etnicznych i spędzenie z nimi możliwe jak najwięcej czasu po to, żeby nawiązać z nimi bliskie relacje. Zależało mi na tym, żeby zyskać perspektywę z wnętrza danej społeczności - mówił Tomasz Owsiany, autor książki "Pod ciemną skórą Filipin".
Audio
  • Tomasz Owsiany o kulturowym wachlarzu Filipin (Faktofonia/Czwórka)
Boracay, Filipiny
Boracay, FilipinyFoto: rmac8oppo /pixabay

Tomasz Owsiany Zależało mi na sportretowaniu typowego profilu Filipin, przy jednoczesnym doświadczeniu jej nieeksportowej twarzy. Na jednym końcu tego wachlarza znajdowały się społeczności plemienne, na przeciwnej: ścisłe elity Filipin

Choć swoją podróż rozpoczął od stolicy kraju Manili niemal natychmiast przeniósł się na prowincję do regionu o nazwie Pampanga. Na zwiedzanie większych aglomeracji nie miał czasu. Jego przyjazd przypadł na chwilę przed świętem Wielkiejnocy. Tego dnia rozpoczynały się w Pampandze znane na całym świecie krwawe rytuały związane ze obchodami Wielkiego Tygodnia. - To był pierwszy temat, który postanowiłem zrealizować będąc na Filipinach. Temat bardzo kontrowersyjny, a sama praktyka marginalna wśród Filipińczyków - mówił w rozmowie z Dominiką Klimek.

- Duchowość była jednym z ważniejszych tematów, jakie realizowałem w swojej podróży. Na Filipinach religijność jest bardzo zróżnicowana. W zależności od plemienia przejawia się ona w inny sposób, wywodzi się też z różnych tradycji. Wciąż istnieją tam społeczności, w których kultywuje się plemienną religię - opowiadał reportażysta.

filipiny2 1200.JPG
Polak na Filipinach. "Te studia to zupełnie inny świat"

W jaki sposób kulturom plemiennym udaje się zachowywać swoją tożsamość? Czy zderzenie ze światem Zachodu wpłynęło na obrzędowość Filipińczyków? W jaki sposób dokumentalista badał kulturę filipińskich plemion i czy udało mu się wniknąć w struktury lokalnej społeczności? Jak wygląda życie filipińskich elit i dlaczego postanowił opisać realia zbrojnej rebelii komunistycznej? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Tomaszem Owsianym, autorem książki "Pod ciemną skórą Filipin".

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Tomasz Owsiany (reportażysta, dokumentalista, autor książki "Pod ciemną skórą Filipin")

Data emisji: 29.01.2018

Godzina emisji: 19.05

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak stworzyć dobry reportaż radiowy?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 12:00
Tym razem w programie, wyjątkowo, zaprosiliśmy do wysłuchania opowieści o reportażu radiowym, nie literackim. O tej formie i o specyfice swojej pracy mówiła m.in. Olga Mickiewicz-Adamowicz związana ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki był rok 2017 w literaturze non-fiction?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 08:30
- Panuje przekonanie, że obecnie w Polsce jest moda na reportaż. Tak naprawdę ten gatunek zawsze był u nas popularny - opowiadał bloger i dziennikarz zajmujący się literaturą faktu Rafał Hetman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Kamińska o historiach Białowieży opowiedzianych szeptem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 11:00
- "Książka szeptana" nie powstałaby, gdyby nie postać Simony Kossak. Dla niej pojechałam do Puszczy Białowieskiej i dzięki niej usłyszałam wiele historii, które opisuję w "Białowieży szeptem"- mówiła autorka Anna Kamińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Światła małego miasta". O życiu w skali mikro

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 10:00
- Wybrałyśmy miejsca, które nie znajdują się w pobliżu miast satelickich. Chciałyśmy sprawdzić, czy położenie i odległość od metropolii ma wpływ na ich charakter - mówiła współautorka opracowania Zuzanna Konarska.
rozwiń zwiń