Świat artystów to świat podróży. Konkurs to sposób, by do niego dołączyć

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 13:51
- Jeśli ktoś chce wejść w świat sztuki jako artysta, musi zdać sobie sprawę, jak ten świat jest zorganizowany - mówi Marcel Andino Velez, zastępca dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - On jest oparty na podróżowaniu, przemieszczaniu się. Konkurs "Artstyczna Podróż Hestii" jest świetnym tego początkiem - dodaje. 
Audio
  • Magdalena Kąkolewska i Marcel Andino Velez opowiadają o konkursie i wystawie "Artystyczna Podróż Hestii" (Stacja Kultura/Czwórka)
Budynek Muzeum nad Wisłą
Budynek Muzeum nad WisłąFoto: Shutterstock

- Artystyczna Podróż Hestii, konkurs adresowany do studentów wydziałów artystycznych wszystkich polskich uczelni, jest w permanentnej podróży od 16 lat - mówi Magdalena Kąkolewska. - Ta podróż nie jest ona związana jedynie z samym konkursem i jego nagrodami, ale też z wynikami tego konkursu, czyli wystawami prezentującymi finalistów i laureatów konkursu - dodaje. 

Świat sztuki jest światem globalnym, światem nieustannie podróżującym. Zdaniem Marcela Andino Veleza możliwość kontaktowania się i przemieszczania się, jest w nim podstawą. W konkursie "Artystyczna Podróż Hestii" nagrodami są m.in. rezydencje artystyczne, a to ogromny napęd dla artystów. 

Czytaj także:
rumunia kobiety fotografia 1200.jpg
Galerie dookoła świata: Rumunia stawia na sztukę współczesną

Finalistów tej, już 17. edycji konkursu poznamy podczas uroczystego wernisażu na warszawskich bulwarach wiślanych, w Muzeum nad Wisłą. Tam zawisną prace 25 laureatów, wyłonionych przez konkursowe jury z grona 395 studentów, którzy zgłosili się do rywalizacji. Jakie są prace młodych studentów uczelni artystycznych? Czy widać w nich doświadczenie życiem, czy to raczej świat obserwacji? Jakie były początki konkursu kilkanaście lat temu? I co z tą sztuką ma wspólnego biznes? O tym w rozmowie ze "Stacji Kultura". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Magdalena Kąkolewska (prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii), Marcel Andino Velez (Muzeum Sztuki Nowoczesnej)

Data emisji: 22.06.2018

Godzina emisji: 10.26

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzieci. Najlepsi eksperci od sztuki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 13:41
Jak przekonywały Czwórkowe rozmówczynie Karolina Rodanowicz i Agnieszka Sinnicka, współautorki platformy "Spotlight Kids", promującej sztukę współczesną wśród dzieci - ludzi od zwierząt różni to, że każde doświadczenie jest formujące, a szczególnie w przypadku dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieła niderlandzkich mistrzów w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 14:03
"W warsztacie niderlandzkiego mistrza" to pierwsza tak szeroka prezentacja holenderskich i flamandzkich rysunków z kolekcji Muzeum. Będzie można na niej zobaczyć dzieła powstałe na przestrzeni trzystu lat - najstarsze pochodzi z przełomu XV i XVI wieku, najmłodsze - z początku wieku XIX.
rozwiń zwiń