Miejski wypad z Czwórką: Opinogóra

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 14:24
Tym razem wybierzemy się w okolice Ciechanowa, do małej wioski, gdzie na terenie uroczego parku krajobrazowego znajduje się Muzeum Romantyzmu.
Audio
  • Muzeum polskiego romantyzmu pośrodku wzgórz i lasów (Stacja kultura/Czwórka)
Opiniogóra, Muzeum Romantyzmu
Opiniogóra, Muzeum RomantyzmuFoto: Olga Gajewska/Alamy Stock Photo/PAP

Pośrodku uroczego parku krajobrazowego leży Opinogóra - niewielka miejscowość mieszcząca się w granicach powiatu ciechanowskiego w województwie mazowieckim. Nazywana jest podwórkiem jednego z największych poetów polskiego romantyzmu - Zygmunta Krasińskiego.

- Opinogórski majątek został przyznany rodzinie Krasińskich przez Napoleona Bonaparte 20 maja 1811 roku. Dokładnie 150 lat później powstało w tym miejscu Muzeum Romantyzmu upamiętniające bogatą historię rodziny Krasińskich - mówiła Aldona Łyszkowska, kierownik działu naukowo-wydawniczego w Opinogórze.

Z jakich przestrzeni składa się kompleks pałacowo-parkowy w Opinogórze? Jakie pamiątki po rodzinie Krasińskich są dostępne dla zwiedzających i co możemy odkryć w podziemnej krypcie? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Gość: Aldona Łyszkowska, kierownik działu naukowo-wydawniczego w Opinogórze.

Data emisji: 1.08.2018

Godzina emisji: 10.30

ac/kul

Czytaj także

Portugalia - poczuj się, jak w epoce templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 18:09
Wystarczy jechać do miejscowości Tomar, w której znajduje się skarb Unesco - Klasztor Zakonu Chrystusa - dawna siedziba templariuszy. Zapraszamy was na wyprawę do Portugalii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tam, gdzie rodzą się gwiazdy. Zapraszamy do Lipna

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 18:12
To zaledwie 14-tysięczne polskie miasto na stałe wpisało się w historię Hollywood. - W Lipnie urodziła się Barbara Apolonia Chalupec, czyli Pola Negri - opowiada dziennikarka czwórki, Justyna Tylczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwock - lasy, plaże i Świdermajery otwarte na turystów

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 16:25
- To miasto daje bardzo wiele możliwości rowerzystom, ale też miłośnikom pieszych wycieczek, spędzania czasu nad rzeką i architektury - mówił Marcin Michalczyk z Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.
rozwiń zwiń