Gotowały, cerowały, ratowały. Służące do wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 12:40
Kiedyś to one wiedziały wszystko, dziś my nie wiemy o nich prawie nic. - Bez służących żaden dom by nie istniał. Mimo to ich historie rozpłynęły się, nikt ich nie spisał, nie zachował - opowiada Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Służące do wszystkiego".
Audio
  • Joanna Kuciel-Frydryszak o książce "Służące do wszystkiego" (Stacja Kultura/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Nadia Grapes/shutterstock.com

Czytaj także
fabryka wedla pap 1200.jpg
"Krem i czekolada" - podróż do świata smaków i zapachów

Na początku XX wieku w Warszawie był to najpopularniejszy zawód dla kobiet. - Każda rodzina mieszczańska miała przynajmniej jedną służącą. Zajęłam się najliczniejszą grupą, tak zwanych "służących do wszystkiego", które zatrudniane były w domach mniej zamożnej inteligencji i u bogatszych robotników - opowiada gość Czwórki.  

Pracowały od świtu do nocy za grosze. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku. Sprzątały, zmywały, froterowały, prały. Gotowały, cerowały, szyły. Współczuły, przytulały, kochały, ratowały. Ocierały łzy i nosy, bandażowały kolana i składały złamane serca.- Musiały spełniać rozmaite i często wygórowane oczekiwania pań domu. Musiały mieć krzepę, ale nie mogły być zbyt atrakcyjne - mówi Joanna Kuciel-Frydryszak. - Często, dostając się na służbę, zostawały pozbawiane swojego imienia oraz prawa do prywatnego życia - dodaje.


Czytaj także
film analog fotografia taśma 1200.jpg
Kobiety Fotonu. Zakład pracy zakodowany w DNA

Autorka książki wyjaśnia też skąd czerpała wiedzę o życiu służących i dlaczego koniec epoki "pomocy do wszystkiego" był rewolucją społeczno-obyczajowo-architektoniczną.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Kuciel-Frydryszak (autorka książki "Służące do wszystkiego")

Data emisji: 12.11.2018

Godzina emisji: 11.15

kul


Czytaj także

Od tradycyjnych form teatralnych po modę awangardową. Wystawa kostiumów na warszawskiej ASP

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 13:30
"Kostium na przełomie wieków 1990-2015" to siódma odsłona międzynarodowego tournee. Wystawa prezentuje kostiumy z przełomu XX i XXI wieku. Od kostiumów teatralnych po modę awangardową, performance i instalacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odloty. Jak ptaki wpłynęły na nasze postrzegania świata?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 15:20
- Nie opowiadamy o gatunkach ptaków, tylko o wyobrażeniach artystów o świecie - opowiada Bratek Robotycki, kurator wystawy "Odloty" w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
rozwiń zwiń