Od tradycyjnych form teatralnych po modę awangardową. Wystawa kostiumów na warszawskiej ASP

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 13:30
"Kostium na przełomie wieków 1990-2015" to siódma odsłona międzynarodowego tournee. Wystawa prezentuje kostiumy z przełomu XX i XXI wieku. Od kostiumów teatralnych po modę awangardową, performance i instalacje.
Audio
  • Epoka wiktoriańska przenika się z drukiem cyfrowym, rządzą motywy z natury. Wystawa w warszawskiej ASP (Stacja kultura/Czwórka)
Plakat promujący wystawę w warszawskiej ASP. Wystawa Kostium na przełomie wieków 1990-2015 po raz pierwszy zaprezentowano Moskwie w 2015 r. Ekspozycja była pokazywana dwukrotnie w USA oraz w Chinach. Warszawska odsłona wystawy będzie czynna do 31 stycznia 2019
Plakat promujący wystawę w warszawskiej ASP. Wystawa "Kostium na przełomie wieków 1990-2015" po raz pierwszy zaprezentowano Moskwie w 2015 r. Ekspozycja była pokazywana dwukrotnie w USA oraz w Chinach. Warszawska odsłona wystawy będzie czynna do 31 stycznia 2019Foto: mat.pras.

Julia nosi elfie uszy i męski, nadrukowany tors, awatar króla Leara jest inspirowany samurajską zbroją z odnogami w postaci konarów drzew Agata Uchman

Na ekspozycji znalazły się również projekty polskich twórców. Opowiedziała o nich artystka Agata Uchman. - Na wystawie będziemy mogli zobaczyć m.in. kostiumy z Szekspira w estetyce gier komputerowych. Pochodzą ze spektaklu "Elsynor", który wystawiał poznański Teatr Nowy. Koncepcja tych kostiumów jest niezwykle ciekawa. To coś w rodzaju szekspirowskich awatarów inspirowanych postaciami ze znanych gier komputerowych - wyjaśniała artystka.

- Część kostiumów inspirowana jest naturą. Do ich przygotowania wykorzystaliśmy naturalne materiały, część pochodziła z recyklingu. Efekt miał sprawiać wrażenie wnikania scenografii w przyrodę - mówiła.

Kostiumy których postaci ze znanych sztuk teatralnych możemy oglądać na wystawie warszawskiej ASP? W jaki sposób druk 3D ułatwił tworzenie skomplikowanych elementów scenografii? Czy modę z XVI wieku da się połączyć w jeden kostium z afrykańskimi wzorami? Jak ważny w kostiumie jest detal? Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Ola Opala

Gość: Agata Uchman (kostiumografka, scenografka, projektantka mody; artystka, której prace pojawiły się w ramach wystawy)

Data emisji: 6.11.2018

Godzina emisji: 10.45

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bovska: na scenie zamieniam się w moje piosenki

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 10:19
- Lubię być na scenie. Gdy na nią wchodzę po prostu zaczynam się uśmiechać, nawet, jeśli nie śpiewam o rzeczach wesołych. Są to jednak dla mnie zawsze intensywne przeżycia - opowiadała Bovska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bovska: jesteśmy przywiązani do brzmienia naszych utworów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 11:40
Znana m.in. z Czwórki Bovska swoją ostatnią płytę "Kaktus" nagrała w 2016 roku. Album bardzo szybko pokrył się złotem, a klipy do jej utworów cieszą się milionowymi odsłonami. Niebawem rusza w kolejną trasę koncertową zatytułowaną "Reset".
rozwiń zwiń