Antropologia duchowości na 18. Fotofestiwalu w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 18:13
Tegoroczny Fotofestiwal tematycznie oderwie się od ziemi. Przeniesie nas bowiem w sferę duchowości, rytuałów, metafizyki, a także niewyjaśnionych zjawisk, duchów i widm. 
Audio
  • Fotofestiwal w Łodzi. „Pokażemy niematerialny pierwiastek człowieka" (Stacja kultura)
Fragment plakatu promującego Foto Festiwal w Łodzi
Fragment plakatu promującego Foto Festiwal w ŁodziFoto: mat. pras.

Od ludzkiej natury przechodzimy do mocy nadprzyrodzonych. Podjęliśmy wyzwanie i postanowiliśmy pokazać to, co ludzkie, a zarazem niewidzialne Krzysztof Cendrowicz

Od 13 do 30 czerwca w Łodzi będzie można zobaczyć blisko trzydzieści międzynarodowych wystaw fotografii. Przygotowana z ogromnym rozmachem łódzka impreza to nie tylko prezentacja prac najlepszych współczesnych fotografików. W ramach festiwalu będziemy mieli okazję wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących projekcjach filmowych, prerformace'u i koncertów ulokowanych w niecodziennych miejskich lokalizacjach.


Plakat promujący 18. Foto Festiwal w Łodzi Plakat promujący 18. Foto Festiwal w Łodzi

- Zaczynaliśmy od pokazania fotografii w bardzo tradycyjnym wydaniu - opowiadał dyrektor artystyczny imprezy Krzysztof Cendrowicz. - Od tego momentu niezmienna postała tylko nazwa. Nadal jesteśmy Fotofestiwalem, ale odwiedzającym proponujemy znacznie więcej - dodawał.

- Co roku kluczem, za pomocą którego selekcjonujemy zdjęcia jest temat. W zeszłym roku był to "Human nature", w tym motywem przewodnim są siły nadprzyrodzone. Postanowiliśmy pokazać to, co niematerialne, a co decyduje o tym, że jesteśmy ludźmi - wyjaśniał. 

Jak uchwycić na zdjęciu to, co niematerialne? Kim jest bohaterka prac jednego z artystów, która znalazła "przepis na nieśmiertelność"? Ile na temat naszej duchowości mówi nauka i czy da się ją zmierzyć w sterylnym laboratorium? Więcej o temat prac artystów, które będziemy mogli zobaczyć w ramach łódzkiego festiwalu w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Krzysztof Cendrowicz (kurator, konsultant, dyrektor artystyczny Fotofestiwalu)

Data emisji: 20.05.2019

Godzina emisji: 11.10

ac/kd

Czytaj także

"Poles" fotograficzna próba uchwycenia ducha imprezy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 14:47
- Zaczęłam imprezować i pojawiło się pytanie, czy to się da powiązać z dorosłością? - mówi Lulu Zubczyńska, autorka projektu "Poles", który jest równocześnie jej pracą magisterską. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Wilk odkrywa peryferie sportu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 16:00
- Obszarem moich zainteresowań są dyscypliny rozgrywane na peryferiach, w cieniu innych, bardziej popularnych aktywności - opowiada Rafał Wilk. Prace artysty można oglądać w galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie na wystawie "Sport w wielkim mieście".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawski Maraton Fotograficzny - miasto i styl życia w obiektywie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 14:47
12 zdjęć w 12 godzin w dwunastu różnych kategoriach - to zasady Warszawskiego Maratonu Fotograficznego, który 18 maja po raz drugi odbędzie się w stolicy Polski. Na czym dokładnie polega FotoMaraton i dlaczego warto wziąć w nim udział?
rozwiń zwiń