Vieno: dbanie o środowisko to zdrowy rozsądek

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 11:00
Od dawna tworzy muzykę zaangażowaną w problemy społeczne. "Warstwa plastiku" to projekt, w którym muzyk wchodzi w rolę rzecznika naszej planety. Nazwa pochodzi od utworu, który znajduje się na najnowszym albumie rapera pt. "Twarzova".
Audio
  • „Dbanie o środowisko to zdrowy rozsądek”. Vienio w Czwórce (Stacja kultura)
Vienio
VienioFoto: Czwórka/Kamil Jasieński

Areta Szpura 1200.jpg
Ubierała Rihannę i Biebera, dziś walczy z fast fashion

Produkty z tzw. tworzyw sztucznych stanowią 70 proc. odpadów, które trafiają do ziemi, zbiorników wodnych, coraz częściej są również na naszych talerzach. Plastik coraz częściej znajduje się w rybach, owocach morza, soli morskiej, piwie, a nawet miodzie i wodzie butelkowanej. W odpowiedzi na zalewającą nas falę odpadków powstał utwór i klip "Warstwa plastiku", którego premiera odbyła się 30 maja w ramach warszawskiej konferencji ekologicznej.

Nie chcemy wprowadzać ekoterroru, odwołujemy się do zdrowego rozsądku. Do Morza Śródziemnego trafia 60 ton plastikowych butelek dziennie. To jest problem. Dlatego powstała ta piosenka Vienio

- Jestem przerażony informacjami, które do nas spływają. Najnowsze raporty nie mówią już o ochronie środowiska, a o ratowaniu ludzkości - mówił w Czwórce raper Vienio. Jego zdaniem największy udział w produkcji odpadów na masową skalę mają duże korporacje. - Według danych WWF jest to 500 największych korporacji. Na skalę światową ta liczba nie wydaje się duża. Perspektywa zmienia się, kiedy uświadomimy sobie, że to one zaopatrują nas w to co jemy, co na sobie nosimy i w produkty, jakimi się otaczamy - przypominał.

Świadomość ekologiczna pozwala podejmować dobre wybory na każdym kroku. Wystarczy być uważnym Vienio

Co możemy zrobić, żeby ograniczyć ilość zalewającego nas plastiku? Czy świadomość na temat ilości produkowanych odpadów się zmienia? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Vienio (raper, wokalista, autor tekstów, DJ i producent muzyczny, reżyser i dziennikarz radiowy, działacz ekologiczny)

Data emisji: 3.06.2019

Godzina emisji: 10.20

ac/kd

Czytaj także

Vienio, Jamiroquai, Brodka, czyli muzyka pro-eko

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 14:02
Jednym z przykładów piosenki zaangażowanej w problemy ekologiczne jest "Corner of the Earth” formacji Jamiroquai. Vienio, Brodka czy Bovska także w swoich utworach poruszają tę tematykę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Las w Nas". O ludziach, którzy zamieszkali w wielkim lesie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 14:25
Po latach podróży w najdalsze zakątki świata Magda Bębenek i Piotr Horzela wiosną 2018 roku zamieszkali w mobilnym domku letniskowym, w sercu Puszczy Knyszyńskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muda Talks - wsłuchaj się w potrzeby Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 16:36
Muda Talks to podcast, kóry powstał, by dyskutować na tematy, dotyczące nas wszystkich. Autorki razem z zaproszonymi gośćmi rozmawiają o zmianach klimatu, globalnym ociepleniu i o tym, co możemy zrobić, by zmieniać swój kawałek świata na lepszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Areta Szpura: każdy może zrobić coś dobrego dla środowiska. Zacznijmy od małych kroków

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 14:58
Areta Szpura była połową marki modowej Local Heroes (LH). Ubrania z ich logo (i nośnym hasłem "Doing real stuff sucks") nosili Justin Bieber czy Miley Cyrus. W 2017 roku opuściła fimę, by żyć z zgodnie z własnymi zasadami i postawiła na ekologię.
rozwiń zwiń