Kolor, skala, umiar - klucze do architektury dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 13:58
- Przebywanie, od najmłodszych lat, w dobrze zaprojektowanej przestrzeni procentuje w późniejszym życiu - mówi Anna Cymer, historyczka architektury. - Młody człowiek może nie doceniać tego, ale w głowie zostaje mu poczucie estetyki - dodaje. 
Audio
  • Anna Cymer, historyczka architektury opowiada o architekturze dla dzieci (Czwórka/Stacja Kultura)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Ostatnio architekci coraz częściej zadają sobie pytanie, jak budować architekturę dla dzieci, jakie cechy powinna ona mieć i gdzie leży granica dobrego smaku. W Polsce buduje się coraz więcej szkół, bibliotek, świetlic. - Zmieniło się myślenie o architekturze dla dzieci - mówi gość Kasi Dydo. - Dziś powstaje coraz więcej dobrej architektury dla dzieci. Moim zdaniem jej jakość jest wysoka. To nie są gigantyczne przedsięwzięcia, a mimo to organizowane są na nie konkursy architektoniczne - dodaje. 

Budynki, które mają służyć dzieciom mają narzucone funkcje. Dodatkowo jest tam szereg obowiązkowych pomieszczeń, jak sale gimnastyczne, klasy. - Architekci dostrzegają, że obok tego np. szkoły mogą mieć i inne, integrujące przestrzenie - podkreśla Anna Cymer. - Projekty zmieniają sposób myślenia o tym, co dzieje się w szkole - dodaje. 

Czy feeria barw w budynkach szkolnych i przedszkolnych jest gwarantem sukcesu? Jakie polskie projekty architektury dla dzieci należą do najbardziej udanych i docenianych? O tym m.in. w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Cymer (historyczka architektury)

Data emisji: 11.06.2019

Godzina emisji: 11.14

pj/ac

Czytaj także

"Architektura Polski 1945-1989". Obiektywnie o projektowaniu w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 12:56
- Architektura z przełomu lat 1945-1989 brzydko się starzeje. Myślę, że to jeden z powodów jej negatywnego odbioru przez następne pokolenia - mówiła Anna Cymer historyczka, popularyzatorka kultury, dziennikarka, autorka książki o polskiej architekturze z czasów PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pionierki polskiego designu - o kobietach, które wyznaczały trendy

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 22:11
To książka o kobietach, które na różnych płaszczyznach przecierały w Polsce szlaki i wyznaczały trendy, a wciąż wiemy o nich niewiele. Kim były?
rozwiń zwiń