"Architektura Polski 1945-1989". Obiektywnie o projektowaniu w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 12:56
- Architektura z przełomu lat 1945-1989 brzydko się starzeje. Myślę, że to jeden z powodów jej negatywnego odbioru przez następne pokolenia - mówiła Anna Cymer historyczka, popularyzatorka kultury, dziennikarka, autorka książki o polskiej architekturze z czasów PRL.
Audio
  • Architektura PRL-u. Niedoceniona perła czy relikt przeszłości? (Stacja kultura/Czwórka)
Anna Cymer, autorka książki Architektura w Polsce 19451989, dziennikarka Czwórki Kasia Dydo
Anna Cymer, autorka książki "Architektura w Polsce 1945–1989", dziennikarka Czwórki Kasia DydoFoto: Karina Terzoni/Czwórka

Moim celem było zbudowanie bazy wiedzy. Kompendium na temat pewnego okresu w polskiej architekturze Anna Cymer

- Wbrew pozorom to nie jest "zła architektura". Pośród masy wyprodukowanych w tym czasie budynków można znaleźć wiele naprawdę ciekawych obiektów - przekonywała. 

- Zła sława architektury PRL-u bierze się z konktekstu czasów, kiedy powstawały i tego, że przez lata były zaniedbywane. Odświeżone, pochodzące z tamtego okresu obiekty wyglądają inaczej i ich odbiór wśród mieszkańców miasta jest zupełnie inny niż choćby dziesięć lat temu - mówiła.

Czy to prawda, że nie potrafimy oderwać architektury od polityki? Czy przez to zmienia się nasza ocena estetyczna? Jak wyglądało projektowanie w PRL-u? Czy tamtą architekturę da się odczarować i czy wielka płyta może nam się jeszcze spodobać? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Cymer (historyczka, popularyzatorka kultury, dziennikarka i fotografka, autorka książki "Architektura Polski 1945-1989")

Data emisji: 17.10.2018

Godzina emisji: 10.35

ac/kd

Czytaj także

Kształty PRL-u? "Magiczne obiekty pożądania"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 14:00
- Ludzie, którzy zajmowali się wówczas dizajnem, robili świetne rzeczy, bo prawie w ogóle nie myśleli o pieniądzach. Byli bardzo ideowi i zależało im, żeby projektować wygodnie pięknie i dla ludzi - przekonuje Wojciech Grabowski, autor książki "Dizajn naszych czasów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słodowy remixed". Wariacje na temat "DIY"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 17:24
"Słodowy remixed" to projekt Instytutu Adama Mickiewicza, którego celem jest krytyczne przybliżenie dziedzictwa Adama Słodowego, legendarnego polskiego wynalazcy, prezentera telewizyjnego i popularyzatora idei "zrób to sam".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polish Culture Trip – kontener wypełniony polskim designem

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 14:50
- Na pierwszy rzut oka Mobilny Instytut Kultury wygląda jak zwykły czarny kontener. Po rozłożeniu okazuje się, że może on być jednocześnie sceną, galerią, miejscem spotkań, a nawet mini-kinem – mówiła Monika Petryczko, współorganizatorka MIK.
rozwiń zwiń