Pionierki polskiego designu - o kobietach, które wyznaczały trendy

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 22:11
To książka o kobietach, które na różnych płaszczyznach przecierały w Polsce szlaki i wyznaczały trendy, a wciąż wiemy o nich niewiele. Kim były?
Audio
  • Nowe wzorce, tradycje i funkcjonalizm. Julia i Lidia Pańkow o kobietach, które kreowały polski design (Stacja kultura/Czwórka)
Modelka w sweterku z aplikacjami i nakryciu głowy wiązanym pod szyją
Modelka w sweterku z aplikacjami i nakryciu głowy wiązanym pod szyjąFoto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

"Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia" Okładka książki "Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia"

- Bohaterkami są kobiety, które żyły i pracowały w zgodzie z własną wizją i potrafiły sprzedać ją światu. Chciały wpływać na rzeczywistość i udawało im się to z dobrym skutkiem - mówiły autorki książki "Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia", Lidia Pańkow i Julia Pańkow.

- Wybrałyśmy postaci, które znacząco wpłynęły na całe społeczeństwo. Wiele z nich było pionierkami w dziedzinach zarezerwowanych wcześniej dla mężczyzn. To także historia współczesnej architektury, scenografii, grafiki czy wzornictwa przemysłowego - opowiadały.

Jaką rewolucję w projektowaniu przestrzeni wprowadziła Barbara Brukalska? Komu zawdzięczamy słowo "wzornictwo"? Jaką cenę za sukces musiały zapłacić bohaterki książki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Lidia Pańkow i Julia Pańkow (autorki książki "Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia")

Data emisji: 25.12.2018

Godzina emisji: 11.10

ac/kd

Czytaj także

"Architektura Polski 1945-1989". Obiektywnie o projektowaniu w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 12:56
- Architektura z przełomu lat 1945-1989 brzydko się starzeje. Myślę, że to jeden z powodów jej negatywnego odbioru przez następne pokolenia - mówiła Anna Cymer historyczka, popularyzatorka kultury, dziennikarka, autorka książki o polskiej architekturze z czasów PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda wchodzi do radiowego Studia im. W. Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 15:09
Studio im. Witolda Lutosławskiego to jedna z najlepszych sal koncertowych Europy. Tym razem, po raz pierwszy, ta wyjątkowa przestrzeń będzie gościła pokaz mody - na taki krok zdecydował się projektant Mariusz Przybylski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Korea Południowa. Republika żywiołów". Marcin Jacoby w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 13:00
- Po raz pierwszy pojechałem do Korei w roku 2000 i nie wiedząc nic na jej temat. Wszystko wydawało mi się bardzo egzotyczne. Inne, niż w Chinach. To było fascynujące - mówił autor książki "Korea Południowa. Republika żywiołów" Marcin Jacoby.
rozwiń zwiń