Fotografia mody w Polsce. Pas transmisyjny propagandy

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 16:20
Co ma wspólnego serial z lat. 90 "Niebezpieczne ujęcia" z polską fotografią mody? - Bohaterowie serialu pod przykrywką fotografów sesji modowych rozpracowywali gangi narkotykowe. Natomiast dla polskich fotografów ich praca na przestrzeni wieku to ciąg niebezpiecznych ujęć - opowiadają kuratorzy wystawy "100 lat fotografii mody w Polsce".   
Audio
  • O historii polskiej fotografii mody (Stacja Kultura/Czwórka)
Kampania marki UEG - 2017 rok
Kampania marki UEG - 2017 rokFoto: Zuza Krajewska/Instytut Fotografii Fort

Czytaj także
yves saint laurent 1200.jpg
Yves Saint Laurent: przed Marrakeszem wszystko było czarne

Wystawa "Niebezpieczne ujęcia" to kilkaset zdjęć dokumentujących rozwój mody w Polsce i pokazujących rozwój polskiej mody na przestrzeni ostatniego stulecia od okresu międzywojnia, przez PRL, stalinizm, odwilż, rewolucję 68 r., epokę Gierka, "Solidarność", stan wojenny i transformację ustrojową przełomu lat 80. i 90. Aż po włączenie Polski w globalną sieć zależności politycznych, ekonomicznych i kulturowych. - Bardzo ważny z naszego punktu widzenia był przełom lat 50. i 60., kiedy fotografia sama w sobie dynamicznie się rozwijała i rozwijały się także pisma modowe, które miały bardzo wysokie budżety - opowiada Aleksandra Jatczak-Repeć. - To był czas zachwycania się tym, z czym dziś walczymy: plastikiem i sztucznymi tkaninami - dodaje.  

Sygnowana przez Instytut Fotografii Fort wystawa pokazuje też przenikające się światy polityki i fotografii mody. - Dla mnie najbardziej interesujący etap tej współzależności przypada na PRL. Wśród zgromadzonych zdjęć mamy przepiękny reportaż z 1957 roku poświęcony modzie ulicznej i temu, jak ubrać się na skuter. Na zdjęciach młodzi Warszawiacy, którzy wyglądają jak na wakacjach w Rzymie, a gdybyśmy rozszerzyli kadr, zobaczylibyśmy jeszcze powojenne ruiny - mówi Michał Suchora.

Pokaz mody - 1925. W roli modelek - aktorki: Aktorki Kazimiera Skalska, Janina Macherska i Zula Pogorzelska Pokaz mody - 1925. W roli modelek - aktorki: Aktorki Kazimiera Skalska, Janina Macherska i Zula Pogorzelska

Ekspozycję można oglądać do do 12 września 2019 roku w Galerii IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort) w Forcie Mokotów w Warszawie. Sesje których gazet robiły największe wrażenie? Jaki związek z fotografią mody miała propaganda? Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Aleksandra Jatczak-Repeć, Michał Suchora (kuratorzy wystawy)

Data emisji: 8.07.2019

Godzina emisji: 10.16

kul/ac


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cekiny, pióra, dekonstrukcja. Wracamy do lat 20.

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 17:10
- Dwudziestolecie międzywojenne to najciekawszy okres w historii mody. Lata 20. to obniżenie linii ramion i talii. Dla projektantów to idealne wprost pole do popisu - mówił w Czwórce Robert Kiełb, projektant mody i stylista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ellen von Unwerth o ikonicznych sesjach i kampaniach

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 13:50
Słynna fotografka przyjedzie do Warszawy na zaproszenie magazynu "Vogue" i uświetni pierwsze urodziny tego pisma w Polsce.
rozwiń zwiń