Czarnobyl - Święty Graal podróżnika

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 16:00
26 kwietnia 1986 roku, zaledwie kilka godzin po wybuchu reaktora, Igor Kostin przeleciał helikopterem nad płonącym czwartym blokiem elektrowni atomowej w Czarnobylu. 20 lat po tych zdarzeniach, zmagając się z chorobą popromienną, wydał książkę "Czarnobyl. Spowiedź reportera", która stała się punktem wyjścia dla rozmowy z polskimi podróżnikami.
Audio
  • Czarnobyl po latach - jak dziś wygląda życie w mieście, w którym nie było niczego? (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne. Prypeć - opuszczone miasto widmo przy granicy z Białorusią
Zdjęcie ilustracyjne. Prypeć - opuszczone miasto widmo przy granicy z BiałorusiąFoto: shutterstock/Kateryna Upit

Paweł Mielczarek ma 35 lat, od 13 lat organizuje wyprawy do Czarnobyla. - To właśnie zdjęcia Kostina przyciągnęły mnie do "strefy wykluczenia". Warto je oberzeć, zanim pojedzie się do Prypeci - mówi podróżnik. - W najbardziej niedostępnym miejscu na ziemi jest dziś bardzo cicho, a przyroda odzyskuje, to co do niej należało - dodaje.  


Czytaj także
czarnobyl_1200.jpg
Łopaty na skażenie. Jak "likwidatorzy Czarnobyla" sprzątali po katastrofie?

Systuacja zmienia się w weekendy, kiedy do Prypeci przyjeżdża nawet 1000 osób dziennie i wszyscy chcą zobaczyć ten diabelski młyn, ten szpital i ten basen. Michał Żegleń w Czarnobylu był 15 razy. - Sterownia jest rozmontowana, nie ma tam większości przycisków i wyświetlaczy. To, co zostało, pokrywa kurz. Czuć pustkę i postapokaliptyczny klimat, ale dziś jest to w miarę normalnie funkcjonujące miasto - opowiada. - W tamtejszych sklepikach można płacić kartą, ale ekspedientki mają też liczydła, a resztę wydają w cukierkach - mówi Żegleń.   

Jakie wspomnienia ze swoich wypraw przywiozły Magda Ziółkowska i Asia Sosnowska? Czy postapokalipsa jest lepsza od raju? Dlaczego młodzi ludzie jeżdżą do Czarnobyla? O tym w materiale Oli Jasińskiej.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 22.07.2019

Godzina emisji: 10.30

kul/kd

Czytaj także

"Starzy przyjaciele". Historia, którą mogło napisać życie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 12:00
Powieść katalońskiej pisarki Silvii Soler to historia o wieloletniej przyjaźni, pasji i przemijaniu. Dlaczego warto do niej zajrzeć? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarne Źródło". Superprodukcja na rynku audiobooków z gwiazdorską obsadą

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 17:57
Słuchowisku głosu użyczyli m.in. Anna Dereszowska, Andrzej Chyra, Krzysztof Stelmaszyk, Magdalena Schejbal, Józef Pawłowski i ponad 30 innych aktorów.
rozwiń zwiń