"Czarne Źródło". Superprodukcja na rynku audiobooków z gwiazdorską obsadą

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 17:57
Słuchowisku głosu użyczyli m.in. Anna Dereszowska, Andrzej Chyra, Krzysztof Stelmaszyk, Magdalena Schejbal, Józef Pawłowski i ponad 30 innych aktorów.
Audio
  • "Czarne Źródło" - inny wymiar słuchowiska (Stacja kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/mayk.75

- Inspiracja "Czarnego Źródła" wywodzi się z "Jądra ciemności" Josepha Conrada - opowiadał reżyser słuchowiska Bartosz Szpak. - Wybieraliśmy różne teksty, które znajdują się w domenie publicznej i zastanawialiśmy się, w jaki sposób moglibyśmy je przetworzyć, by nadać im nowe znaczenie. Odświeżyliśmy literaturę, która i tak jest uniwersalna, ale wrzucając bohaterów w inne realia zobaczyliśmy ich w zupełnie innym świetle.

W jakiej sytuacji poznajemy bohaterów "Czarnego Źródła"? - To ludzie, którym udało się zasiedlić układ słoneczny. Mieszkają na kilku innych planetach i księżycach, eksploatując ich zasoby naturalne. To punkt wyjścia naszej historii - zdradzał reżyser. 

Co dla człowieka mogłoby oznaczać przeniesienie się na inną planetę? Jak wpływa na nich bliskość "kosmicznej pustki"? Jakie uczucia dominują w ich relacjach i w jaki sposób różnią się od tych, które budowali na Ziemi? Posłuchaj rozmowy z reżyserem i fragmentu słuchowiska.

Z gościem Czwórki rozmawialiśmy także o muzyce skomponowanej wyłącznie na potrzeby "Czarnego Źródła". Jej współtwórcą jest m.in. kompozytor specjalizujący się w zabytkowych instrumentach smyczkowych, a także Marta Zalewska, finalistka drugiej odsłony muzycznego konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie Głośno".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bartosz Szpak (reżyser "Czarnego Źródła")

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 10.07

ac/kd


Czytaj także

Gdynia Design Days. Użytkowość zaczyna się od pomysłu

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 17:41
Gdynia Design Days to najlepsze letnie miejsce spotkań branży projektowej. Na odwiedzających czeka 130 wydarzeń, w tym m.in. wystawy, warsztaty, spotkania, w których będą mieli szansę uczestniczyć w trakcie dziewięciu dni festiwalowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taylor Swift straciła prawa do swoich piosenek. Wykupił je manager Biebera

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 12:31
Wykupił je menedżer - Justina Biebera. ​Wcześniej prawa do jej twórczości należały do Big Machine Label Group. Dlaczego ochrona praw autorskich to nadal tak duży problem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dora Maar. Muza Picassa na wystawie w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 14:09
Burzliwy związek Maar i Picassa trwał 9 lat. Ona miała wówczas 28, on 54 lata. Stanowili dla siebie nawzajem inspiracje w pracy artystycznej. Pozowała do wielu jego prac, jej twarz umieścił w centralnym punkcie "Guerniki", ona stworzyła dziesiątki jego portretów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raymond Chandler w nowej odsłonie. Powieści przeczyta Przemysław Bluszcz

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 16:26
- Chandler pisał powieści, które mnie kształtowały. "Długie pożegnanie" przeczytałem jeszcze jako czternastolatek. Zakochałem się w postaci Philipa Marlowe'a - wspominał aktor i lektor cyklu powieści Raymonda Chandlera Przemysław Bluszcz.
rozwiń zwiń