Bohater współczesnych opowiadań powinien być ludzki

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 12:04
Siadając do pisania opowiadania warto, poza tematem, wybrać też bohatera. - Nie musimy go lubić, ale warto byśmy go rozumieli - mówi Magdalena Wleklik, scenarzystka i reżyserka. 
Audio
  • Magdalena Wleklik podpowiada od czego zacząć pisanie opowiadania (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Wstęp, rozwinięcie, zakończenie to szkolna zasada pisania wypracowań, jeśli już zaczynamy pisać to możemy próbować ją złamać i takie próby, współcześnie, są bardzo często podejmowane - mówi gość Anny Hardej. - Dziś coraz więcej jest osób piszących, widać dawny, szkolny przymus, przydaje się w dorosłym życiu - dodaje. 

Czytaj także:

maszyna do pisania pisarz praca 1200.jpg
Narodowe Czytanie. Nowe nowele wciąż są pisane

Gość Czwórki zwraca uwagę, że ważny jest temat naszego opowiadania, ale też pomysł na jego ujęcie. Coraz więcej autorów odważa się pisać stosując narrację pierwszoosobową, pisząc własne przemyślenia, odczucia. - To jest dobry trop - mówi Magdalena Wleklik. - Tematów warto szukać dookoła siebie i znaleźć sposób na ich nowatorskie opisanie. Każdy z nas jest inny, więc nie powtórzymy tego, co zostało napisane - dodaje. 

Jak powinniśmy podejść do wybranego tematu? Jak znaleźć odpowiedniego bohatera, którego wcale nie musimy lubić, ale dobrze by było, żeby był "przyciagający"? Od czego zacząć pisanie? Kto powinien być naszym pierwszym recenzentem i czy warto korzystać z kursów pisarskich? O tym m.in. w nagraniu "Stacji Kultura". 

A czy 8 nowel polskich, zaproponowanych przez Parę Prezydencką do 8. odsłony Narodowego Czytania może być dziś inspirujacymi? >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej 

Gość: Magdalena Wleklik (scenarzystka i reżyserka)

Data emisji: 2.09.2019

Godzina emisji: 10.18

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2019. Osiem nowel na ósmy raz

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 16:20
Lekturą ósmej odsłony akcji były Nowele polskie. W sobotę, 7 września, w całej Polsce odbyły się wydarzenia kulturalne poświęcone tekstom m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie. Nowe nowele wciąż są pisane

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 12:34
7 września poraz ósmy odbędzie się wyjątkowe wydarzenie pod patronatem Pary Prezydenckiej. W ramach akcji Narodowe Czytanie cała Polska przeczyta nowele znamienitych pisarzy. W Czwórce sprawdzamy też, jakie opowiadania pisane są dzisiaj i kto je pisze. 
rozwiń zwiń