Sentymentalna podróż z ilustratorami z dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 14:46
Wielu ilustratorów i ilustratorek poświęciło życie książkom dla najmłodszych. Ilustrowali baśnie, bajki, opowiadania, krzyżówki, rebusy, historyjki, okładki książek i pism. Barbara Gawryluk zajęła się tym, by pamięć o nich trwała. 
Audio
  • Barbara Gawryluk opowiada o swojej książce "Ilustratorki i ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów" (Stacja Kultura/Czwórka)
W świat bajki zabiera nas nie tylko tekst opowieści, a także ilustracja.
W świat bajki zabiera nas nie tylko tekst opowieści, a także ilustracja.Foto: Pixabay

Ostatni rozdział książki "Ilustratorki i ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów" poświęcony jest Bohdanowi Butence, rysownikowi, którego niedawno pożegnaliśmy. - Bohdan był przewrotny, filuterny, zawsze lubił zaskoczyć dziennikarza czy dziennikarkę - wspomina Barbara Gawryluk w rozmowie z Kasią Dydo. - Na pytanie: dlaczego został ilustratorem książek dla dzieci - odpowiedział mi: ponieważ byłem ilustratorem, to był mój fach, najbardziej mogłem się wyżyć w książkach dla dzieci - dodała. 


mat pras ilustratorzy ilustratorki 1.jpg

Prace polskich ilustratorów i ilustratorek są wyjątkowe, rozpoznawane na świecie. Są też skarbem narodowym, a dla wielu znakomitą podróżą do lat dzieciństwa. 

Barbara Gawryluk przyznaje, że zdecydowała się przyjąć propozycję napisania tej książki, bo czas ucieka, nazwiska ilustratorów uciekają i odchodzą sami artyści. - Ci, którzy żyją czekali na mnie - podkreśla. 

Czemu niektórych nazwisk nie znajdziemy w tej publikacji? Czy mamy czekać na jej kolejną część? O tym m.in. w nagraniu rozmowy ze "Stacji Kultura".  


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Barbara Gawryluk (autorka książki "Ilustratorki i ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów")

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 10.37

pj/ac

Czytaj także

Lizbona żyje rozmowami ludzi. Taka jest też ta książka

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 12:32
- Pisząc książkę, zdecydowałyśmy się, że nie chcemy pokazywać ludziom Lizbony tylko przez architekturę - mówią autorki "Lizbona. Miasto, które przytula". - Klimat miasta tworzą ludzie, dlatego zdecydowałyśmy się na rozmowy - dodają. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapitanowie polskiej ilustracji we Frankfurcie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 11:24
Na 71. Targach Książki we Frankfurcie miała miejsce premiera polskiej publikacji w języku angielskim "Captain’s of Illustration: 100 Years of Children’s Book from Poland". Podzielono ją na alfabetyczne hasła.  Od A jak jak "Alicja w Krainie Czarów", która miała przynajmniej kilka doskonałych polskich wydań, przez C jak Casting na księżniczkę idealną, M jak Mapy czy Z jak Zoo. 
rozwiń zwiń