Karolina Czarnecka: "Cud" to świadome teksty i brzmienie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 14:50
- Kiedy dopadają mnie myśli, czy ten album został nagrany tak, jak tego chciałam, wtedy puszczam ulubiony numer z tej płyty. Muzyka robi swoje. Utwierdza mnie w przekonaniu, że robię to dobrze - mówiła w studiu Czwórki Karolina Czarnecka.
Audio
  • Karolina Czarnecka: surrealizm w rapie bardzo mi odpowiada (Stacja kultura/Czwórka)
Karolina Czarnecka
Karolina CzarneckaFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

Okładka płyty "Trzydzieści" Karoliny Czarneckiej Okładka płyty "Trzydzieści" Karoliny Czarneckiej

Nie dająca się zamknąć w żadnym gatunku muzycznym artystka tym razem podbija świat hip-hopu, który melodyjnie łączy się z elementami uwspółcześnionego folku. Śpiewa o swoich korzeniach (pochodzi z Podlasia), teraźniejszości i przyszłości i hasła transformacji, który opisuje w singlu „Trzydzieści”. Premiera utworu, która odbyła się 18 października zapowiada jej nowy album pt. "Cud". Płyta ukaże się 15 listopada. 

Rap jest dla mnie najbardziej odpowiednią formą. Mieści się w niej mój strumień świadomości. Tu mogę sobie pozwolić na abstrakcję, skojarzenia, przeskoki. Ten surrealizm bardzo mi odpowiada Karolina Czarnecka

- "Trzydzieści" odnosi się nie tylko do mojego wieku, ale i do przemian, które zaczęły tworzyć nową rzeczywistość. Jestem nie tylko Polką, ale i dzieckiem, które urodziło się w symbolicznym roku ustrojowej transformacji. Z Polską po '89 roku łączy mnie otwartość na świat. Jednoczesna bycie między Wschodem a Zachodem. Gdyby Polska miała swoją spersonifikowaną postać mogłabym być nią ja - mówiła.

Album "Cud" Karoliny Czarneckiej ukaże się 15 listopada Album "Cud" Karoliny Czarneckiej ukaże się 15 listopada

- Wszystkie teksty, które znajdziecie na płycie zostały napisane przeze mnie. Proces twórczy był intensywny, bo ważna była dla mnie idea, która przyświecała projektowi. Poczułam też, że to co chcę powiedzieć mogę wyrazić w rapie. To gatunek, który bardzo mocno się rozwija.

Które rapujące artystki są inspiracją Karoliny Czarneckiej? Kto uczył ją rapu? Jakie miasta odwiedzi w ramach trasy koncertowej? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Karolina Czarnecka 

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 10.15

ac/kd

Czytaj także

Karolina Czarnecka: każdym koncertem opowiadam historię

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 14:25
Jej album "Solarium 2.0" - promowany singlem "Anaruk" - był kontynuacją opowieści rozpoczętej przez artystkę na debiutanckim krążku "Córka". W październiku Karolina Czarnecka rozpoczyna trasę koncertową promującą to wydawnictwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moniuszko "prześladował" Barbarę Wrońską. Dziś wspólnie grają dla ekologii

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:14
Rok 2019 jest Rokiem Stanisława Moniuszki. - Ten komozytor to postać, która "prześladowała" mnie w muzycznej szkole podstawowej - zdradza Barbara Wrońska. - Zawsze ujmował mnie taką prostotą w melodii, jego melodie były chwytliwe, pewnie wywrotowe, jak na tamte czasy - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bovska z singlem "Leżałam": teraz moim celem jest działanie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 20:33
Światło dzienne ujrzał właśnie nowy singiel Bovskiej "Leżałam". - To uniwersalna piosenka, o tym, co dzieje się, gdy pojawia się tęsknota za czymś nieuchwytnym, o potrzebie bliskości, ważnych momentach - mówiła wokalistka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ptakova: "Kastaniety" są odgraniczeniem od rzeczy przeszłych

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 08:33
- Zawsze zaznaczam w mediach, że jestem poszukiwaczem i cały czas poszukuję - podkreśla Ptakova. - Myślę, że moja płyta będzie takim, dla mnie odkrywczym, elementem w życiu - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gaba Kulka - świętuje 10-lecie wydania płyty "Hat, Rabbit"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 13:54
- Wydając tę płytę, stałam się częścią zjawiska, które polegało na obalaniu granic międzygatunkowych - mówiła wokalistka w rozmowie z Damianem Sikorskim.  
rozwiń zwiń