"Mr. Breakfast". Gdy jedno życie naraz to za mało

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 15:02
To historia trzech równoległych życiorysów pewnego komika, opowiedziana w dowcipnym, lekkim, a jednak skłaniającym do refleksji tonie. - Jest świetna na początek roku. To opowieść o tym, jak mogłoby potoczyć się nasze życie - mówi Kinga Michalska, która zachęcała do zajrzenia do książki "Mr. Breakfast" Jonathana Carolla. 
Audio
  • O książce "Mr. Breakfast" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Okł. książki Mr. Breakfast
Okł. książki "Mr. Breakfast"Foto: mat. pras.

instytut king 1200.jpg
Polecamy książki. Stephen King - "Instytut"

- Graham Patterson, niespełniony komik, przyjeżdża do niewielkiego miasteczka, a czekając na naprawę samochodu, postanawia zrobić sobie tatuaż. Dzięki temu - nieudanemu zresztą - tatuażowi może przenosić się do równoległych żyć, więc zaczyna funkcjonować w trzech życiach na raz - opowiadała Kinga Michalska. - Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy owe życia zaczynają się ze sobą mieszać.

Jak tłumaczyła, to opowieść o dokonywaniu właściwych wyborów i poszukiwaniu swojej drogi. - Autor podkreśla, że każdy z nas w pewnym momencie swojego życia zaczyna kwestionować rzeczywistość, w której funkcjonuje. Zastanawiamy się, czy gdybyśmy wcześniej - w pracy, czy w życiu osobistym - podjęli inne decyzje, nie bylibyśmy dziś w lepszym, ciekawszym miejscu. Wydaje nam się też, że wybory innych ludzi są mądrzejsze - mówi Kinga Michalska. - W życiu Pattersona jest podobnie. Z jednej strony ma "życie właściwe", w którym ma talent jako komik, ale nie potrafi podejmować decyzji, z drugiej strony - rozwija swoją karierę, ale jest samotny, z trzeciej - nie jest nikim wyjątkowym, ale ma udane życie osobiste. Pytanie, który życiorys jest właściwy, pozostaje otwarte.

zimowe nawiedzenie 1200.jpg
Kultura Polecamy książki. Dan Simmons i "Zimowe nawiedzenie"

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

W programie Kinga Michalska tłumaczyła, dlaczego jeszcze warto zajrzeć do tej książki, zdradzała też ciekawostki z życia samego Jonathana Carolla. - W jednym z wywiadów pisarz opowiadał, jak tworzy swoje powieści. Przyznał, że historię buduje wokół jednego zdania, które przyjdzie mu do głowy. W tym przypadku było to: musimy porozmawiać o Pattersonie - mówiła rozmówczyni Kasi Dydo. I podkreślała, że ten pisarz wypracował własny niepowtarzalny styl literacki, polegający na łączeniu w swych powieściach różnych gatunków i form. Tłumaczyła też, dlaczego literatura Carolla budzi tak dużo emocji i opowiadała, dlaczego jeszcze warto zajrzeć do tej książki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 10.30

kd/ac

Czytaj także

Hiro Arikawa i japońska opowieść bezdomnego kota

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 14:18
- "Kroniki kota podróżnika" to podróż do wspomnień z dzieciństwa, do przyjaciół, do miejsc, które bohater chce pokazać swemu kotu - mówi Kinga Michalska. - Pojawia się tu też pytanie, kto jest czyim właścicielem - dodaje.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kolor milczenia". Czy warto pamiętać wszystko?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 16:44
"Kolor milczenia" to ekscytująca mieszanka kryminału i sagi rodzinnej, której tragiczna przeszłość i głęboko skrywane sekrety po latach wychodzą na jaw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shaun Bythell - "Pamiętnik księgarza"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:45
Shaun Bythell jest antykwariuszem i księgarzem nie tylko z wykształcenia ale i z zamiłowania. Prowadzi jeden z największych antykwariatów w Szkocji. Jego książka ukazała się już w 23 europejskich krajach.
rozwiń zwiń