"Wiek półcienia" wystawa jak rzeczywistość. MSN online

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 13:40
- Dziś w Muzeum jest cicho i głucho, choć przygotowujemy się do powrotu. Niemal otworzyliśmy wystawę, która tam na nas czeka - mówi Sebastian Cichocki, kurator z MSN w Warszawie. - To wystawa "Wiek półcienia", która dotyczy zmian klimatycznych i różnych zagrożeń, które czyhają na nas na naszej planecie - dodaje. 
Audio
  • Sebastian Cichocki zaprasza na wydarzenia online organizowane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ParabolStudio

luwr1200.jpg
Galerie na świecie: Mona Lisa w VR i wyprawa za ocean

- Sami staliśmy się ofiara tematu tej wystawy - uzupełnia gość Kasi Dydo. - Nie możemy się już doczekać, by znów zaprosić publiczność. Staramy się czas izolacji wykorzystać, by podzielić się różnymi lekturami, filmami, które zgromadziliśmy podczas pracy nad tą wystawą - dodaje. 

Pracownicy MSN wciąż intensywnie pracują. Biurowe pokoje muzeum, przestrzeń wystawową zmienili na bezpieczne przestrzenie prywatne. - Wystawa "Wiek półcienia" jest bardzo dobrze reprezentowana w internecie. Udostępniamy materiały wizualne, teksty w internecie. Ma swój, oddzielny fan page na Facebooku, który aktualizujemy 3-4 razy dziennie, dodając nowe treści - filmy, lektury, które towarzyszą nam w czasie kwarantanny - dodaje. 

Profil wystawy w mediach społecznościowych wzbogacany jest o wideopocztówki nadsyłane przez artystów, artystki, kolektywy, które biorą udział w Wystawie, a jest to aż 70 różnych osób. - Oni wysyłają nam relacje wideo z czasów izolacji, komentują swoje prace - zdradza Sebastian Cichocki.  - Zmienia się też dziś odczytanie tych prac, niektóre z tych dzieł zmieniły odczytania, są dziś spójnym wybuchowym materiałem - dodaje. 

W czwartki Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza do kina. O 19.00 można oglądać wyselekcjonowane filmy. - Staramy się pokazywać je w zestawieniach. Krótka forma z naszej filmoteki zestawiona zostaje z dokumentem środowiskowym - łączy je wspólny temat - wyjaśnia gość Czwórki. 

W czasie izolacji w Muzeum, z inicjatywy muzealnej filmoteki, powstaje także Polskie Archiwum Filmów Domowych. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest Maciej Drygas, reżyser filmowy. - Pomysł jest prosty, ale wydaje się niezwykle fascynujący - zdradza Sebastian Cichocki. - Chodzi o powrót do zapisów codziennych wydarzeń z dawnych lat, taką archeologię wizualną, odzyskiwanie obrazów z przeszłości - dodaje. 

Niezwykle ciekawie zapowiada się debata o przyszłości kultury w mieście: "Produkcja czy przetrwanie?", którą Muzeum planuje na przyszły tydzień. 29 kwietnia można będzie wziąć w niej udział używając aplikacji Zoom, lub śledząc ją na Facebooku. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Sebastian Cichocki (kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

Data emisji: 24.04.2020

Godzina emisji: 11.49

pj/kd

Czytaj także

Farba znaczy krew. Kobiety o kobietach i malarstwie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 12:03
- Tytuł wystawy "Farba znaczy krew" to przewrotne siegnięcie po tytuł innego utworu kultury - książki byłego myśliwego Zenona Kruczyńskiego - wyjaśnia Natalia Sielewicz, kuratorka ekspozycji w MSN. - Publikacja była pewnego rodzaju comingoutem, opisaniem całego procederu myśliwstwa - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. Historia sztuki - atrybuty świętych i bogów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 10:38
Aby dobrze zdać maturę z historii sztuki warto znać Biblię i mitologię, do których artyści często sięgali. Umiejętność rozpoznania najpopularniejszych postaci i ich atrybutów bardzo to ułatwi. 
rozwiń zwiń