Lektury 2.0. Mery Spolsky, Bolesław Prus i pandemia

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 15:00
- Lektura "Kamizelki" mnie wzrusza. Tak było w szkole, tak jest i dziś. To jakże dziś aktualna opowieść o miłości ludzi, których podzieliła choroba - mówi Mery Spolsky, uczestniczka projektu Lektury 2.0. 
Audio
  • Muzycy i youtuberzy czytają szkolną klasykę. O podcastach "Lektury 2.0" (Stacja Kultura/Czwórka)
Na scenie Czwórki: Mery Spolsky
Na scenie Czwórki: Mery SpolskyFoto: Bartosz Bajerski

Moja wersja "Kamizelki" spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. To dowód, że takie inicjatywy mają sens Mery Spolsky

Łącząc elementy słuchowiska z muzyką pop i elementami muzyki elektronicznej artystka stworzyła współczesną piosenkę o wielkiej miłości - śpiewa o małżeństwie urzędnika i jego ciężko pracującej żony, bohaterach "Kamizelki", czyli noweli wybitnego polskiego pisarza Bolesława Prusa. - Dostałam wolną rękę, jeśli chodzi o interpretację, więc od razu zadzwoniłam do producenta mojej drugiej płyty i poprosiłam o pomoc - wspomina rozmówczyni Kasi Dydo. - "Kamizelkę" potraktowałam jak piosenkę z powtarzającym się refrenem, w którym zawarłam streszczenie całej historii. Brzmi to trochę jak ściąga - dodaje ze śmiechem.

Moje dzieciństwo to Polskie Radio. Dzięki niemu nauczyłem się słuchać i chciałbym, żeby innym też to weszło w nawyk Adam Szałamacha

Utwór Mery Spolsky powstał w ramach projektu Lektury 2.0. To cykl podcastów, gdzie znani artyści i twórcy kultury interpretują klasykę polskiej literatury i przenoszą motywy ze szkolnych lektur w czasy współczesne, w których rządzą social media, wszystko toczy się szybciej, często w życiu wirtualnym. - Poprosiliśmy: "nagrajcie nam lektury według własnych reguł". Czytaliśmy tylko skrypty, całą resztę pozostawiliśmy artystom. Niejednokrotnie nas zaskoczyli, liczymy, że stanie się tak też ze słuchaczami - mówi Adam Szałamacha. 

W ramach kolejnych podcastów, premierę będzie miało jeszcze pięć utworów, a adaptacje przygotują nie tylko muzycy, ale również youtuberzy - kogo jeszcze usłyszymy?

  • Ajgor Ignacy przygotuje nową wersję "Trenów" Jana Kochanowskiego
  • Rosalie. podejmie się adaptacji utworu "Pożegnanie jesieni" Stanisława Ignacego Witkiewicza
  • Nadia Długosz “Beksy” przedstawi na nowo tematy poruszane w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego
  • Kamil “Saful” Nożyński przeniesie słuchaczy w świat "Lalki" Bolesława Prusa
  • I niespodzianka

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Mery Spolsky (wokalistka i autorka tekstów), Adam Szałamacha (pomysłodawca cyklu, brand manager Allegro)

Data emisji: 07.05.2020

Godzina emisji: 11.07

kul

Czytaj także

Zabłyśnij cytatem z polskiej piosenki. "To się opłaci!"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 14:50
- Polska piosenka jest wyjątkowa, bo wywodzi się z poezji. Postanowiliśmy o tym wszystkim przypomnieć - mówi Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na zarazę Zarazek" – powieść improwizowana Szczepana Twardocha i Łukasza Orbitowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 16:28
"Na zarazę Zarazek" to publikowana w odcinkach wirtualna powieść Łukasza Orbitowskiego, którą tworzy razem ze Szczepanem Twardochem. O historii detektywa Zdzisława Zarazka opowiadał jeden z autorów. 
rozwiń zwiń